2009: SSD w większości notebooków

Już za 2 lata flashowe dyski SSD będą standardowo montowane w 60% nowych komputerów przenośnych - prognozują specjaliści z firmy analitycznej iSuppli. Oznacza to, że w 2009 r. na rynek trafią ponad 24 mln. notebooków wyposażonych w dyski SSD.

Wedle danych przedstawionych przez iSuppli, obecnie we flashowe dyski wyposażonych jest zaledwie 0,7% trafiających na rynek komputerów przenośnych. Ich udział w rynku będzie jednak w najbliższych miesiącach gwałtownie wzrastał - stanie się tak z kilku powodów. Najważniejszym z nich będzie obniżanie się cen pamięci flash. Analitycy zwracają uwagą, iż w 2003 r., gdy układy takie trafiły na rynek, cena 1 GB pamięci flash była ponad stukrotnie wyższa niż cena 1 GB na tradycyjnym HDD. W 2009 r. różnica w cenie będzie już tylko czternastokrotna - a to sprawi, iż w wielu przypadkach dyski SSD staną się istotną (i rozsądną cenowo) alternatywą dla tradycyjnych HDD.

Analitycy zwracają uwagę, iż dyski SSD mają szereg przewag nad HDD - są od nich m.in. szybsze, cichsze, bardziej niezawodne i zużywają mniej prądu.

Co ciekawe, zdaniem iSuppli, popularyzowanie się układów flash raczej nie sprawi, że z rynku z czasem znikną tradycyjne dyski. Sądzą oni, że za kilka lat w większości komputerów przenośnych będą montowane dwa dyski (SSD i HDD) lub też urządzenia łączące w sobie obie te technologie.