2009 r.: 125-calowa plazma o grubości 1 mm trafia do sprzedaży

Podczas odbywającej się w Japonii międzynarodowej wystawy FPD International japońska firma Shinoda Plasma zaprezentowała prototypowy 125-calowy, lekko zakrzywiony wyświetlacz plazmowy. W trakcie prezentacji urządzenia, które wyróżnia się zaskakująco niską wagą oraz niewielką grubością wynoszącą zaledwie 1 mm, ujawniono, iż powinno ono trafić do sprzedaży w przyszłym roku.

Prototypowe urządzenie (było ono już prezentowane w maju tego roku) dysponuje ekranem o wymiarach 3 x 1 m, którego przekątna wynosi 125 cali. Sprzęt składa się z trzech modułów (każdy o wymiarach 1 x 1 m) zbudowanych w oparciu o opracowaną przez inżynierów firmy Shinoda Plasma technologię PTA (plasma tube array), która wykorzystuje szklane "rurki plazmowe" o grubości wynoszącej zaledwie 0,1 mm. W ich wnętrzu znajdziemy to co w tradycyjnych ekranach plazmowych - mieszaninę gazów szlachetnych oraz materiał fluoroscencyjny w trzech kolorach (czerwonym, zielonym i niebieskim).

Dzięki cieniutkim "rurkom plazmowym" wyświetlacz cechuje się niewielką grubością wynoszącą zaledwie 1 mm oraz niską wagą na poziomie 3,6 kg. Co ważne, jest on również elastyczny i zużywa ponad dwukrotnie mniej prądu od standardowej plazmy o tej samej przekątnej.

Niestety osoby, które oczami wyobraźni widzą już cieniutki ekran w swoim salonie, będą musiały uzbroić się w cierpliwość i poczekać na dalszy rozwój zastosowanej przy jego produkcji technologii. Sprzęt cechuje się bowiem niestety niezbyt wysoką rozdzielczością - 960 x 360 pikseli - która jednakże powinna wystarczyć do wykorzystania go jako wyświetlacza informacyjnego.

Pierwsze 125-calowe ekrany powinny trafić na rynek w kwietniu lub w maju przyszłego roku.

Więcej w materiale wideo.

Aktualizacja: 31 października 2008 11:11

Dodano materiał wideo.