2009 r.: panele z podświetleniem LED będą tańsze

Producenci systemów podświetlania wyświetlaczy - Back Light Unit (BLU) - szacują, iż w przyszłym roku ceny diod LED spadną nawet o 40-50 procent. To dla nas, klientów, dobra informacja, gdyż z pewnością przełoży się to na niższe ceny zbudowanych w oparciu o energooszczędne źródła światła wyświetlaczy.

Diody LED (Light Emitting Diode) coraz częściej pojawiają się w nowoczesnych systemach podświetleń, zastępując lampy fluorescencyjnych CCFL (Cold Cathode Fluorescent Lamp). Warto wspomnieć, iż rozwiązanie to cechuje się niższym poborem mocy (szczególnie ważne dla użytkowników urządzeń przenośnych takich jak notebooki), zapewnia lepsze odwzorowanie barw oraz jest bardziej przyjazne dla środowiska (przy produkcji diod nie wykorzystuje się szkodliwej rtęci).

Producenci systemów podświetleń przewidują, iż w przyszłym roku możemy oczekiwać aż 40-50-procentowych obniżek cen diod, co przełożyć się ma również na 20-procentowy spadek kosztów produkcji systemów BLU LED.

Biorąc pod uwagę trzy kwartały tego roku, zaledwie 5-6% sprzedanych notebooków dysponowało energooszczędnym podświetleniem. Analitycy prognozują jednak, iż już w przyszłym roku wśród dziesięciu wyprodukowanych komputerów przenośnych aż 3-4 będzie się mogło nim pochwalić.


Zobacz również