2010 Odyseja pecetowa

Dokąd zmierza technologia? Zaglądamy do laboratoriów i rzucamy okiem na następną generację komputerów.


Dokąd zmierza technologia? Zaglądamy do laboratoriów i rzucamy okiem na następną generację komputerów.

Rok 2010 zapowiada się świetnie - myślisz, parkując swój samochód z hybrydowym napędem spalinowo-elektrycznym przy multimedialnym kinie. Szef właśnie obiecał Ci awans i znaczną podwyżkę w nagrodę za doskonałą pracę w poprzednim roku. Nawet genetycznie zmodyfikowany krajobraz wokół kina wygląda teraz o wiele bardziej zielono.

Idąc w kierunku kasy, rozpoznajesz w kolejce pewną kobietę. Nie możesz sobie przypomnieć, kim ona jest, więc dyskretnie naciskasz przycisk na zegarku, żeby włączyć wyświetlacz wbudowany w okulary. Malutki LCD rzuca obraz menu na Twoje prawe oko. Za pomocą zegarka z menu wybierasz Identyfikuj. Aparat w okularach wykonuje zdjęcie tajemniczej kobiety i bezprzewodowo wysyła do komputera wielkości karty kredytowej, umieszczonego w kieszeni marynarki. Maszyna rozpoznaje osobę jako Ewę Jabłońską z firmy handlowej Najlepszy Zakup, z którą spotkałeś się na targach miesiąc temu. - Witaj, Ewo! Miło Cię znowu widzieć - mówisz, stając na końcu kolejki.

2010 Odyseja pecetowa

Robert J. T. Morris z Centrum Badawczego IBM W Almaden prezentuje komputer w zegarku i inne prototypy.

Brzmi futurystycznie? Wszystkie te technologie istnieją już dziś w stadium początkowym - jako prototypy laboratoryjne, opracowywane standardy czy pierwsze produkty. Do roku 2010 mogą się stać się codziennymi narzędziami do prowadzenia interesów. Czy to jednak oznacza koniec komputera osobistego w obecnej postaci?

W tej kwestii raczej nie należy się spodziewać rewolucji. Gdy wrócisz do swego biura przyszłości, wyciągniesz miniaturowy komputer z kieszeni i umieścisz go w gnieździe PC Card biurkowej stacji roboczej - beżowego peceta z Microsoft Windows 2009 (no dobrze, będzie zapewne wyposażony w duży, superpłaski ekran LCD, a wychodzić z niego będzie tylko kilka kabli). Oba komputery zsynchronizują pliki danych, w tym nagrania dźwiękowe i tekstowy zapis rozmowy z Ewą. Z tego zapisu skorzystasz podczas pisania wiadomości do Ewy z dalszymi szczegółami uzgodnień.

Zmiana fazy

Od ponad dwóch dekad pecet rządzi światem maszyn obliczeniowych. Nadchodzi jednak wiatr zmian: podczas gdy sprzedaż na rynku sprzętu PC i urządzeń peryferyjnych sporo wzrosła w roku 1999, bo o 12,7 procent, to popyt na komputery biurkowe i serwery rośnie znacznie wolniej niż w latach ubiegłych. Zdaniem firmy analitycznej PC Data, która przedstawiła te dane, zwiększyła się sprzedaż głównie komputerów przenośnych, urządzeń naręcznych i nowych peryferiów. Kupiono na przykład o 80 procent więcej palmtopów firmy Palm, o 67 procent więcej aparatów cyfrowych, a przenośnych pecetów wszelkiej maści o 26,5 procent więcej.

To nie wszystko. Firma badawcza Yankee Group szacuje, że do roku 2005 usługi komunikacji bezprzewodowej będą miały 1,26 miliarda abonentów - na koniec 1999 roku było ich 469 milionów. Już teraz czujesz się otoczony przez komórki? Pomyśl o chwili, gdy co piąty mieszkaniec naszej planety będzie posiadaczem telefonu komórkowego. International Data Corporation przewiduje, że w 2003 roku w Stanach Zjednoczonych liczba osób mających dostęp do Internetu z komórek i innych urządzeń bezprzewodowych przewyższy liczbę internautów korzystających z tradycyjnych pecetów. W Europie ten przełom może nastąpić nawet wcześniej.

Jasne jest, że PC ma coraz silniejszą konkurencję. Nie ma jednak zgody co do efektów wpływu tej rywalizacji na komputer osobisty w dzisiejszej postaci. Większość ekspertów wierzy, że mimo ciągłej ewolucji komputerów (i sposobu ich użytkowania) w ciągu najbliższych lat PC nie zniknie. Inni zaś uważają, że komputer stopniowo będzie zastępowany czymś zbliżonym do konsol, ale nikt nie podaje ram czasowych tej wymiany.

Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest środowisko mieszane, w którym urządzenia cyfrowe każdego rodzaju - konsole, telefony, standardowe pecety, palmtopy i dziś jeszcze niewyobrażalne gadżety - będą rywalizować o nasze zainteresowanie i pieniądze. Cokolwiek się stanie, będzie to prawdziwa Globalna Wioska.

Gadżety przyszłości

Przedstawiamy dokładniej poszczególne gadżety, które założył Robert J. T. Morris, dyrektor Centrum Badawczego IBM w Almaden,: <font color="red">(1) Komputer przy oku pozwala widzieć tekst wyświetlany na przyszłym ekranie. <font color="red">(2) Komputer w zegarku to miniaturowy asystent cyfrowy na nadgarstku; urządzenie zawiera maleńki ekran LCD, na którym pojawia się tekst lub grafika. <font color="red">(3) Srebrny kolczyk to słuchawka. <font color="red">(4) Błyszczący pierścionek powie Ci, co inni myślą o Tobie; IBM określa to jako "pager nastroju" (dosłownie: "pierścień odwrotnego nastroju") <font color="red">(5) Srebrny sygnet działa jak mysz i może być używany z komputerem przy oku lub telefonem komórkowym.

2010 Odyseja pecetowa
2010 Odyseja pecetowa