2011 r.: iPad 2 z ekranem OLED

Apple rozpoczęło już prace nad kolejną generacją tabletu iPad. Urządzenie, które ma zostać wprowadzone do sprzedaży w 2011 roku wyposażone zostanie prawdopodobnie w ekran OLED.

Testy PC Worlda - komputery przenośne

Jak donosi serwis DigiTimes.com, Apple zamierza zastosować w następnej generacji tabletów iPad ekrany wykonane w technologii OLED (Organic Light-Emiiting Diode). Jakie korzyści tego typu wyświetlacz może zapewnić temu rozchwytywanemu gadżetowi Apple? Spore.

Zobacz również:

OLED w iPadzie - plusy

Dzięki wykorzystaniu "organicznego" wyświetlacza użytkownik iPada będzie mógł się cieszyć lepszej jakości obrazem. Ponadto rozwiązanie to, które nie posiada podświetlenia stosowanego w panelach LCD będzie miało pozytywny wpływ na wagę oraz grubość tabletu Apple. Co więcej, powinno też się przyczynić do wydłużenia jego czasu pracy na baterii.

OLED w iPadzie - minusy

Niestety są też pewne minusy zastosowania wyświetlaczy OLED w iPadach. Oczywiście chodzi o ich cenę. Według analityków bowiem obecnie koszt wyprodukowania "organicznego" 9,7-calowego ekranu to aż 500 dolarów, czyli o 420-430 dolarów więcej niż w przypadku ich "zwykłych" odpowiedników.

Wydaje się więc, że Apple będzie miało twardy orzech do zgryzienia. Warto jednak przypomnieć, że według ostatnich szacunków analityków z firmy BMO Capital Markets firma z Cupertino może w przyszłym roku sprzedać ponad siedem milionów iPadów. Składając więc tak ogromne zamówienie na ekrany OLED Apple z pewnością będzie mogło liczyć na znaczne obniżenie ich ceny. Pomimo tego można jednak w ciemno założyć, że za "organiczne" iPady drugiej generacji trzeba będzie zapłacić znacznie więcej niż za sprzedawane w tej chwili.