2011 to rok TV stagnacji - w sprzedaży telewizorów coś się zacięło?

W tym roku nie wzrośnie sprzedaż telewizorów. Szacunki firmy Display Search wskazują, że w 2011 roku sprzeda się tylko 248 milionów telewizorów, czyli mniej więcej tyle samo co w poprzednim roku. LED w górę, plazmy w dół.

Telewizor

Display Search obniżyła swoje wcześniejsze prognozy - jeszcze w sierpniu zakładała wzrost sprzedaży TV o 3 proc. do 252 milionów sztuk. Jaka jest przyczyna obniżenia prognoz i stagnacji w sprzedaży telewizorów?

Mniejsza, większa sprzedaż LCD?

Według firmy Display Search, winna jest przewidywana słabsza sprzedaż telewizorów LCD - obecna prognoza mówi o 206 milionach LCD TV, podczas gdy w prognozie z sierpnia było to 210 milionów sztuk. Inna sprawa, że to i tak więcej niż w tamtym roku (192 miliony sztuk w 2010 roku)

LED LCD za rok będą sprzedawać się najlepiej?

Dobra wiadomość dla zwolenników podświetlenia LED w LCD - aż 46 proc. sprzedanych w tym roku telewizorów LCD mają już stanowić telewizory LED LCD. Już za rok LED LCD przekroczy ponad 50 proc. i będzie najpopularniejszą technologią na świecie. Display Search prognozuje, ze w 2015 roku LED LCD będzie miał niemal 100 proc. sprzedaży telewizorów.

Plazmy jednak w odwrocie

A co z plazmami? 2011 rok to także prognozowany spadek sprzedaży telewizorów plazmowych o 9 proc. (do 17 milionów sztuk). W kolejnych latach sprzedaż plazm ma spadać o 5 proc. na rok. A przecież niedawno pisałem o tym, że plazmy znowu się sprzedają.

Telewizory 3D będą coraz lepiej się sprzedawać

Na plus wychodzą telewizory 3D - ich sprzedaż ma rosnąć w latach 2011-2015 z ponad 22 milionów do ponad 100 milionów sztuk.

Prognoza TV

Prognoza TV

Naciągane prognozy?

Według mnie to trochę naciągane prognozy. Dlaczego? Po pierwsze prognozują, że w 2015 roku, LED LCD będzie miał niemal 100 proc. rynku. Display Search chyba nie wzięło pod uwagę, że już niedługo na rynek trafią telewizory OLED, które są lepsze właściwie w niemal wszystkim od LED LCD. Jeżeli nie wydarzy się coś nieprzewidzianego, to w 2015 roku telewizory LED LCD mogą już być w odwrocie.

Drugi słaby punkt prognozy to spadek sprzedaży plazm - a z drugiej strony radykalny skok sprzedaży 3D TV. Przecież 3D wygląda najlepiej właśnie na plazmach, więc raczej wzrost sprzedaży 3D TV oznacza także wzrost sprzedaży plazm. Czyż nie?