2012 r.: AUO przewiduje słaby udział podświetlenia LED na rynku LCD TV

Udział w rynku telewizorów LCD modeli korzystających z podświetlenia diodami LED może wzrosnąć do 2012 roku zaledwie do 10 procent, tak przynajmniej wynika z analiz przedstawionych przez firmę AU Optronics (AUO).

Warto przypomnieć, iż systemy podświetlenia ekranów LCD buduje się obecnie głównie przy wykorzystaniu dwóch źródeł światła - diod LED oraz lamp fluorescencyjnych z zimną katodą (CCFL). Pierwsze rozwiązanie jest nowsze i przewyższa swojego konkurenta pod paroma ważnymi względami - cechuje się mniejszym poborem mocy, pozbawione zostało bardzo szkodliwej dla środowiska rtęci oraz pozwala na uzyskanie większej głębi barw.

Przedstawiciele tajwańskiego producenta wyświetlaczy zwracają jednakże uwagę na fakt, iż koszt wyprodukowania dla kilkudziesięciocalowego telewizora LCD systemu podświetlenia opartego na diodach LED jest nawet do 5 razy większy od kosztów produkcji jego odpowiednika w wersji CCFL (cold cathode fluorescent lamp). Biorąc to pod uwagę przewidują, że w roku 2012 zaledwie 10 procent urządzeń będzie się mogło pochwalić LED-ową technologią.