2012 r.: co czwarty LCD TV będzie korzystał z podświetlenia LED

Jak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez analityków firmy DisplayBank, do 2012 roku co czwarty sprzedany telewizor LCD wyposażony będzie w podświetlenie diodami LED.

Warto przypomnieć, iż systemy podświetlenia ekranów LCD buduje się obecnie głównie przy wykorzystaniu dwóch źródeł światła - diod LED oraz lamp fluorescencyjnych z zimną katodą (CCFL). Pierwsze rozwiązanie jest nowsze i przewyższa swojego konkurenta pod paroma ważnymi względami - cechuje się mniejszym poborem mocy, pozbawione zostało bardzo szkodliwej dla środowiska rtęci oraz pozwala na uzyskanie większej głębi barw.

Dzięki tym niewątpliwym zaletom LED-owe podświetlenie - jak przewidują analitycy z firmy DisplayBank - będzie się cieszyło coraz większym zainteresowaniem klientów. Z ich najnowszych badań wynika bowiem, że w 2012 roku co czwarty sprzedany odbiornik (25,9%) będzie zbudowany w oparciu o technologię LED (w obecnym roku ich udział w rynku LCD TV wynosi zaledwie 0,2%, natomiast w pozostałych latach osiągnie poziom 2,4% (2009), 6,4% (2010) i 13,9% (2011)).


Zobacz również