2014 w IT – będzie się działo...


Zegarki smart

Mało kto pamięta, że ten pomysł nie jest wcale taki świeży – Microsoft próbował wypromować inteligentne, synchronizujące się z komputerem zegarki SPOT (Smart Personal Objects Technology) już 10 lat temu. Wtedy nie bardzo się to udało, ale teraz "zegarki smart" wracają w wielkim stylu. Jest całkiem dobrze przyjęty przez użytkowników Pebble, jest Galaxy Gear Samsunga (który debiutował z pewnymi perturbacjami, ale radzi sobie coraz lepiej), jest wreszcie powracająca od kilku miesięcy plotka, jakoby prace nad inteligentnym zegarkiem prowadził również Apple.

2014 w IT – będzie się działo...

Stworzenie zegarka smart Pebble sfinansowane zostało przez jego przyszłych nabywców – jego twórcy gromadzili fundusze za pośrednictwem Kickstartera. fot. Pebble

Takie urządzenia bez wątpienia mają sporo zalet i potencjalnych zastosowań – choć na razie wydaje się, że część klientów ma spore wątpliwości co do tego, dlaczego właściwie mieliby kupować za kilkaset USD urządzenie, które dubluje większość funkcji umieszczonego w kieszeni smartfona. Jeśli producentom uda się rozwiać te wątpliwości, jest duża szansa, ze 2014 stanie się rokiem zegarków smart.

Zobacz również:

  • Pierwsza osoba na świecie otrzymała oko wydrukowane w 3D
  • Gry inspirowane planszówkami w doskonałych cenach na GOG.com

Wielkie rozdzielczości i organiczne ekrany

W 2014 r. rozpocznie się upowszechnianie ekranów i transmisji wideo o rozdzielczości, przy której jakość dzisiejszego Full HD wygląda dość niepoważnie – mowa tu rzecz jasna o standardzie znanym jako 4K. Jeśli chodzi o technikalia, to mamy tu do czynienia z rozdzielczością 4096 x 2160 piseli (standard kinowy, w telewizji rozdzielczość będzie "ograniczona" do 3840 x 2160 punktów). To czterokrotnie wyższa rozdzielczość niż w przypadku Full HD, odpowiadająca rozdzielczości taśmy filmowej 35 mm.

Pod względem technicznym 4K jest właściwie standardem kompletnym – jego wciąż niewielka popularność wynika po prostu z tego, że na rynku nie ma zbyt wielu urządzeń na tyle wydajnych, by go płynnie odtwarzać oraz ekranów, na których można go w pełni docenić. Ale to akurat się będzie w najbliższych miesiącach szybko zmieniało – wedle plotek iPada z ekranem 4K planuje Apple, coś podobnego szykuje również Samsung. Powoli pojawiają się tez telewizory wyposażone w ekrany o takiej rozdzielczości. Nieco brakuje za to materiałów zarejestrowanych w rozdzielczości 2160p – ale te również się wkrótce pojawią na większą skalę (wiadomo na przykład, że japońska telewizja zamierza transmitować przyszłoroczny Mundial właśnie w 4K).

Granie na nowo

Nowa generacja konsol Microsoftu i Sony trafiła już na rynek (w każdym razie na niektóre rynki – pozdrawiamy Microsoft) i pierwsze wyniki sprzedaży pokazują, że a. kryzys ekonomiczny chyba ominął portfele graczy i b. najbliższe miesiące mogą być rekordowe pod względem sprzedaży konsol.

Ale całkiem możliwe jest, że najważniejsze wydarzenie growe (w segmencie sprzętu) wcale nie będzie związane z konsolami Xbox One i PlayStation 4. W 2014 r. na rynek mają trafić pierwsze "maszyny parowe" – Steam Machines (przez niektórych zwane Steam Box). Na pierwszy rzut oka nie mają wielkich szans na podbicie rynku – będą pracowały pod kontrolą systemu o praktycznie zerowej popularności (SteamOS), użytkownicy nie będą mieli szerokich możliwości ich upgrade'owania i rozbudowywania, a na dodatek sam sprzęt będzie firmowany i promowany przez tylko jeden sklep z grami.

2014 w IT – będzie się działo...

Valve – operator serwisu Steam – już szykuje się na premierę konsol z serii Steam Machine

Tyle, że ów sklep to… Steam – stworzony przez firmę Valve internetowy serwis, który praktycznie zrewolucjonizował system dystrybucji gier w Internecie. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, Steam Machine może być taką samą rewolucją w świecie sprzętu, jaką Steam był w dziedzinie sprzedaży gier. Kosztująca rozsądne pieniądze konsola, dostępna w kilku wersjach, gwarantująca odpowiednią wydajność w grach i dająca dostęp do gigantycznego świata promocji, ofert specjalnych i premier w sklepie Steam? Microsoft i Sony już powinny zacząć się bać…