2014 w IT – będzie się działo...

Przełom grudnia i stycznia to tradycyjnie czas podsumowań mijającego roku – ale również okres niecierpliwego wypatrywania nowości i zastanawiania się, co ciekawego wydarzy się w branży IT w najbliższych 12 miesiącach. Robimy to od lat – jako redakcja, ale również jako użytkownicy i fani nowych technologii oraz gadżetów. Tradycji musi więc stać się zadość – oto kolejna porcja naszych (i nie tylko) prognoz i przewidywań. Ciekawi jesteśmy, czy choć częściowo pokrywają się z Waszymi typami...


Nasza lista wykuwała się w redakcyjnych i prywatnych dyskusjach, choć nie sposób ukryć, że silny wpływ miały na nią również podobne prognozy, przygotowywane przez cenione agencje analityczne - warto w tym miejscu wspomnieć o najnowszej edycji raportu "Top 10 Strategic Technology Trends" firmy Gartner czy zestawieniu prognoz nt. Rynku urządzeń mobilnych, przedstawionemu na początku grudnia przez Bena Bajarina, cenionego analityka z firmy Creative Strategies. Oczywiście, silnym wsparciem były również komentarze i wpisy naszych Czytelników – uważnie obserwujemy, czym się interesujecie i co zamierzacie kupować w przyszłym roku, bo przecież bez realnych decyzji zakupowych klientów, wszystkie wyznaczana przez analityków trendy na dłuższą metę nie mają racji bytu…

W naszym zestawieniu umieściliśmy zarówno technologie typowo konsumenckie, jak i zjawiska kojarzone bardziej z biznesem. To celowy zabieg – we współczesnym świecie aspekt biznesowy i "konsumencki" świata IT splatają się tak ściśle, że naprawdę coraz trudniej jest mówić o zjawiskach "typowo profesjonalnych" czy "wyłącznie domowych"...

Zobacz również:

  • Najlepsze promocje na gry z okazji dnia dziecka. Sprawdzamy ofertę Media Expert

Dominacja smartfonów i tabletów

Trudno ten trend nazwać nowym, ale z drugiej strony – nie sposób go przemilczeć. To zjawisko zaczęło się kilka lat temu, wciąż trwa i z pewnością trwać będzie przez cały rok 2014. De facto, mamy właśnie okazję obserwować jedną z największych rewolucji w historii branży IT – oto komputery stają się prawdziwie mobilne i zaczynają nam towarzyszyć praktycznie w każdym miejscu i w każdej czynności.

Analitycy z IDC szacują, że w przyszłym roku na całym świecie sprzedać się może nawet ponad 1,7 mld smartfonów i tabletów - co ważne, aż 60% z tych urządzeń trafi do klientów poza USA i Europą Zachodnią (czyli tradycyjnym rynkiem zbytu sprzętu mobilnego). Smartfony i tablety przestaną więc być zarezerwowane dla bogatego Zachodu i powoli zaczną stawać się standardem również w krajach rozwijających się.

Ok, wiemy więc, że sprzęt mobilny będzie sprzedawał się znakomicie – ale jaki to będzie sprzęt? Zdaniem analityków – w tym wspomnianego powyżej Bena Bajarina ze Creative Strategies – rok 2014 to czas, w którym popularność zaczną zdobywać:

Duże tablety

Obecnie pod względem wielkości ekranu tablety dzielą się na dwa rodzaje – urządzenia z ekranami ok. 7-8" (idealne w podróży, mieszczą się z powodzeniem do torebki czy nawet kieszeni) oraz tablety ok. 10-calowe (większe i nieco cięższe, ale wygodniejsze podczas pisania czy oglądania filmu). Specjaliści spodziewają się jednak, że w 2014 na rynek coraz częściej będą trafiać tablety wyposażone w jeszcze większe wyświetlacze.

Dokładne wymiary w tych przewidywaniach zwykle nie padają, ale spodziewamy się, że chodzi o ekrany z przedziału 12-14". Takie urządzenie być może trudno będzie nazwać prawdziwie mobilnymi, ale faktem jest, że cokolwiek da się wygodnie robić na ekranie 10" (grać, oglądać film, pisać dokument), to na ekranie większym o 2 czy 3" z pewnością da się to robić jeszcze wygodniej. A że taki tablet nie będzie aż tak wygodny w transporcie? Cóż, już dziś wiele osób korzysta z dwóch urządzeń – 7-calowego w podróży i 10-calowego w domu. Dla nich migracja do jeszcze większej wersji nie będzie problemem.

Wedle plotek, nad urządzeniem takim pracuje np. Apple (ma być ono wyposażone w ekran 12,9"), choć warto zaznaczyć, że ekrany o większych przekątnych z powodzeniem może promować również Microsoft (który zachęca partnerów do promocji hybrydowych tabletów z odłączanymi klawiaturami – duży tablet po połączeniu z klawiszami stałby się pełnoprawnym notebookiem).


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: