22-calowa "panorama" w przystępnej cenie - test

Do redakcyjnych testów trafił ciekłokrystaliczny monitor wyprodukowany przez firmę ViewSonic, oznaczony symbolem VX2235wm. Urządzenie, z racji zastosowanej w nim 22-calowej, panoramicznej matrycy, dedykowane jest nie tylko do typowych, domowych zastosowań, ale może być z powodzeniem wykorzystywane przez grafika, gracza bądź kinomaniaka. Tyle teoria - sprawdźmy, czy parametry tego monitora rzeczywiście pozwalają na komfortową pracę i rozrywkę.

VX2235wm po rozpakowaniu z pudełka prezentuje się całkiem atrakcyjnie - połączenie elementów czarnych (matowych i błyszczących) ze srebrnoszarymi w połączeniu z gustownie wyprofilowanym panelem przednim monitora nakazuje wystawić designerom ViewSonic dobrą ocenę. Sielankowy obraz burzy jednak nie do końca, naszym zdaniem, przemyślany sposób łączenia monitora z podstawką. O ile bowiem montaż opisywanego LCD nie nastręcza trudności (wystarczy włożyć "nóżkę" monitora do podstawki) o tyle już rozłożenie go wymaga małej gimnastyki. Aby uzyskać dostęp do znajdujących się w podstawce zaczepów zabezpieczających należy monitor położyć na stole albo biurku - w tym położeniu dostęp do nich jest najłatwiejszy. Wydaje się, że przy monitorach tej wielkości lepszym wyjściem byłoby umieszczenie zacisku zwalniającego na górnej stronie podstawki.

ViewSonic VX2235wm

ViewSonic VX2235wm

Monitor można pochylić 5 stopni w dół i odchylić w górę o 20 stopni. Na przednim panelu znajduje się pięć ascetycznie wyglądających przycisków menu (łącznie z włącznikiem/wyłącznikiem zasilania). Zostały one tak wyprofilowane, aby nie wystawać ponad krzywiznę panelu, co u niektórych użytkowników może wywoływać wrażenie, że są one zbyt głęboko osadzone w obudowie, a przez to wciśnięcie ich wymaga większego nacisku. VX2235wm dysponuje także dwoma wbudowanymi głośnikami o mocy 2,5 W każdy. Głośniki będące na wyposażeniu paneli LCD nie zachwycają jednak zwykle jakością dźwięku i urządzenie ViewSonika nie jest tu wyjątkiem - ta funkcjonalność przydaje się głównie, jeśli chcemy podłączyć monitor do notebooka i za jego pomocą odtwarzać dźwięk z komputera przenośnego.