22 firmy zapłacą za naruszenie patentów związanych z aplikacjami WWW?

Kierownictwo amerykańskiej firmy Eolas Technologies oskarżyło 22 firmy o naruszenie dwóch patentów związanych z obsługą aplikacji internetowych m.in. przy wykorzystaniu kontrolek ActiveX i technologii AJAX. Do grona oskarżonych należą m.in. koncerny Google, Apple, Adobe, eBay, Amazon, Sun Microsystems i Texas Instruments. Co ciekawe, pozew grupowy wykracza poza firmy branży IT.

W pozwie złożonym na początku października br. przedstawiciele Eolas Technologies zarzucają 22 firmom m.in. bezprawne wykorzystywanie chronionych prawnie rozwiązań związanych z obsługą aplikacji internetowych. Zdaniem kierownictwa Eolas Technologies patenty udzielone zgodnie z amerykańskim prawem obejmują przede wszystkim mechanizmy pozwalające na uruchamianie zewnętrznych aplikacji wbudowanych w strony internetowe i jako takie dotyczą m.in. animacji Flash czy niektórych skryptów w technologii AJAX.

Więcej na temat oskarżenia wobec 22 światowych koncernów przeczytasz na łamach Computerworld Online

Eolas Technologies to firma, która dekadę temu oskarżyła Microsoft o bezprawne wykorzystywanie opatentowanych technologii w przeglądarce Internet Explorer. Koncern z Redmond miał naruszyć patent dotyczy technologii, umożliwiającej przeglądarkom internetowym dostęp i wykonanie interaktywnych programów wbudowanych w strony internetowe. Przedstawiciele spółki domagali się m.in. wydania zakazu dystrybucji systemu Windows i przeglądarki Internet Explorer. W 2003 roku sąd pierwszej instancji nakazał firmie Microsoft zapłatę odszkodowania w wysokości ponad 0,5 mld USD. Dwa lata później wyrok został uchylony. Do porozumienia Eolas Technologies i Microsoftu doszło ostatecznie dopiero w 2007 roku.