25-gigabajtowe gry dla PS3

Phil Harrison z Sony poinformował, że koncern przygotowuje gry, które zajmują niemal całą 25-gigabajtową płytę Blu-ray. Pierwszą taką grą będzie "Resistance", która zadebiutuje na początku przyszłego roku i zużyje 20 z 25 gigabajtów.

Przedstawiciel Sony dodał, że w przyszłym roku należy spodziewać się premiery tytułów, których nagranie zajmie 50 gigabajtów. Takie argumenty mają, zdaniem Harrisona, dać odpór krytykom koncernu, którzy twierdzą, że Sony wbudowało w swoją konsolę napęd Blu-ray tylko dlatego, że jest zainteresowane sprzedażą filmów na takich właśnie nośnikach.

"To nie ma nic wspólnego z filmami. DVD nie ma odpowiedniej pojemności, by móc pomieścić odpowiednią ilość danych, czy też, by zapewnić odpowiednią ilość informacji procesorowi Cell i układowi RSX, które po prostu tworzą urządzenie do gier. Potrzebowaliśmy Blu-ray, by dostarczyć odpowiedniej ilości danych konsoli" - mówi Harrison.

Zastosowanie napędu Blu-ray jest krytykowane przede wszystkim ze względu na fakt, iż znacznie podnosi koszty samej konsoli. Ponadto już przyczyniło się do problemów Sony - firma, z powodu niedoboru odpowiednich diod, musiała opóźnić europejską premierę PS3.