25 lat domeny .com

Ćwierć wieku temu, dokładnie 15. marca 1985 roku zarejestrowano Symbolics.com pierwszą domenę .com w Internecie. Zrobił to producent komputerów z Cambridge w Massachusetts. Obecnie pod tym adresem znajduje się blog o charakterze biznesowym.

Rejestracja domeny .com to symboliczne pojawienie się biznesu w Internecie, który wówczas różnił się znacznie od tego, co znamy dzisiaj. Warto pamiętać, że system hipertekstowych odnośników, znany jako WWW pojawił się dopiero sześć lat później.

Symbolics.com była wówczas zaledwie jedną z sześciu domen zarejestrowanych w 1985 r. Na rejestrację pozostałych pięciu zdecydowały się w wówczas: firma technologiczna (BBN.com), Thinking Machines Corporation (Think.com), Microelectronics and Computer Technology Corporation (MCC.com), Digital Equipment Corporation (DEC.com) oraz producent z branży lotniczej Northrop (Northrop.com).

Migracja firm do Internetu następowała stopniowo. Niespełna trzy lata, jakie upłynęły od rejestracji domeny Symbolics.com, na posiadanie własnego adresu w Sieci zdecydowało się zaledwie 100 firm. Bariera miliona zarejestrowanych domen została przekroczona w 1997 r. Dwa lata później było już ponad 20 milionów "dotcomów". Według raportu firmy VeriSign z czerwca ubiegłego roku, liczba zarejestrowanych domen przekroczyła wówczas 180 milionów.

Więcej informacji znajduje się w specjalnym serwisie poświęconym 25-leciu zarejestrowania pierwszej domeny - www.25YearsOf.com.

Żródło: Symbolics.com


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: