25 lat komputera. Wszystkiego najlepszego!

Użytkownicy komputerów osobistych obchodzą wyjątkową rocznicę - 25. urodziny komputera PC. Ćwierć wieku temu, 12 sierpnia 1981 roku, firma IBM zaprezentowała i wprowadziła do masowej produkcji pierwszą maszynę PC. Przez wielu uważane jest to za moment przełomowy, w którym to komputery trafiły "pod strzechy" - do domów, małych firm i instytucji. Zdarzenie to rzeczywiście zapoczątkowało nową erę informatyzacji społeczeństwa. Już wkrótce pojawiły się tanie klony IBM-a, co w bezpośredni sposób doprowadziło do sytuacji, kiedy komputerów sprzedaje się więcej niż telewizorów i nie sposób wyobrazić sobie bez nich życia.

25 lat komputera. Wszystkiego najlepszego!
Firma IBM 25 lat temu wprowadziła do sprzedaży swój pierwszy komputer PC - model 5150. Model 5150, bo o nim mowa, wyposażony był w 16-bitowy procesor Intel 8088, o częstotliwości taktowania 4,77 MHz. Na "pokładzie" podstawowej wersji inżynierowie IBM umieścili 16 kB pamięci RAM z możliwością rozbudowy do 640 kB. Maszyna nie miała twardego dysku, wykorzystywała za to wynalezione przez IBM dyskietki 5,25" o pojemności "aż" 180 kB.

Oczywiście, PC 5150 nie był pierwszym na świecie "podręcznym" komputerem. Już sześć lat wcześniej, firma MITS zaprezentowała ALTAIR 8800 - przez wielu uznawany za pierwszy komputer w obecnym rozumieniu. Także Apple wprowadził dwie maszyny Apple I i Apple II, ten drugi sprzedawany nawet z edytorem tekstu i arkuszem kalkulacyjnym Lotus. To IBM jednak, dzięki wykorzystaniu niemożliwych do opatentowania (bo już wielokrotnie wykorzystywanych w innych maszynach) komponentów, umożliwił produkcję tanich komputerów na masową skalę. Użytkownicy obecnych pecetów jako protoplastę swoich "pupilków" muszą więc uznać właśnie model 5150 firmy IBM.

25 lat komputera. Wszystkiego najlepszego!

IBM PC

Opracowanie systemu operacyjnego zlecone zostało mało wówczas znanej firmie Microsoft, należącej do 25-letniego, niedoszłego absolwenta Harvardu, Wiliama III Gatesa. Tak powstał system MS-DOS i jego bliźniaczy brat PC-DOS. IBM PC w chwili wejścia na rynek (w sierpniu 1981 wprowadzono 2000 ezgemplarzy) sprzedawany był w cenie 2880 dolarów. Do tego, potencjalny klient dopłacić musiał niemal 1500 dolarów za tekstowy monitor MDA (Mono Display Adaptor).

25 lat komputera. Wszystkiego najlepszego!

Komputerr Apple - sprzedawany jako zestaw do samodzielnego montażu

25 lat komputera. Wszystkiego najlepszego!

Słynna okładka magazyny "Time"

Mimo wysokiej ceny, 5150 sprzedawał się jak świeże bułeczki. Już wkrótce okazało się, że pierwsza seria została wykupiona i IBM rozpoczął produkcję kolejnych edycji 5150 (w tym modele wyposażone w czytniki kaset magnetofonowych). Osiem miesięcy po premierze, w kwietniu 1982 roku, firma miała na koncie 50 000 sprzedanych maszyn. Co więcej, w 1983 roku, pecet został przez magazyn "Time", analogicznie do nagrody "człowieka roku", wybrany "maszyną roku".

Wkrótce też, pojawiły się jego klony. Aby zaoszczędzić czas, IBM wykorzystał w swoim komputerze istniejące już na rynku komponenty. Dzięki temu inni producenci (w tym pierwszy z nich - Compaq, który sprzedaż klonów rozpoczął w 1982 roku) mogli bez problemu tworzyć własne wersje komputerów osobistych w pełni kompatybilnych z otwartą architekturą IBM-a. W efekcie, komputery stały się dostępne niemal dla każdego, przynajmniej w państwach kapitalistycznych. Obywatele państw stojących po drugiej stronie barykady dostęp do nowoczesnych maszyn mieli oczywiście ograniczony ale i to szybko miało się zmienić. Szybko w luskusowych sklepach PRL-u, Peweksie i Baltonie pojawiły się pierwsze komputery osobiste. Ruszyła też Warszawska Giełda Komputerowa, na które użytkownicy mogli zaopatrzyć się w dowolne niemal oprogramowanie - oczywiście pirackie.

Niedługo po stosunkowo sporym sukcesie komputera PC, na rynku zaczęło pojawiać się 8 bitowe maszyny skierowane przede wszystkim dla użytkowników domowych - w efekcie masowo wykorzystywane do rozrywki. Początkowo to one zdominowały rynek gier, przede wszystkim z powodu niskich cen sprzętu. Umożliwiały zresztą wykorzystanie kolorowego telewizora, podczas gdy produkowane wówczas pecety pracowały wyłącznie z monochromatycznymi lub czarno-białymi monitorami. Także prymitywny głośniczek oferował dźwięk marnej jakości.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: