25 lat komputera. Wszystkiego najlepszego!
-
- Krzysztof Pietrzak,
- 11.08.2006, godz. 14:09
Użytkownicy komputerów osobistych obchodzą wyjątkową rocznicę - 25. urodziny komputera PC. Ćwierć wieku temu, 12 sierpnia 1981 roku, firma IBM zaprezentowała i wprowadziła do masowej produkcji pierwszą maszynę PC. Przez wielu uważane jest to za moment przełomowy, w którym to komputery trafiły "pod strzechy" - do domów, małych firm i instytucji. Zdarzenie to rzeczywiście zapoczątkowało nową erę informatyzacji społeczeństwa. Już wkrótce pojawiły się tanie klony IBM-a, co w bezpośredni sposób doprowadziło do sytuacji, kiedy komputerów sprzedaje się więcej niż telewizorów i nie sposób wyobrazić sobie bez nich życia.

Oczywiście, PC 5150 nie był pierwszym na świecie "podręcznym" komputerem. Już sześć lat wcześniej, firma MITS zaprezentowała ALTAIR 8800 - przez wielu uznawany za pierwszy komputer w obecnym rozumieniu. Także Apple wprowadził dwie maszyny Apple I i Apple II, ten drugi sprzedawany nawet z edytorem tekstu i arkuszem kalkulacyjnym Lotus. To IBM jednak, dzięki wykorzystaniu niemożliwych do opatentowania (bo już wielokrotnie wykorzystywanych w innych maszynach) komponentów, umożliwił produkcję tanich komputerów na masową skalę. Użytkownicy obecnych pecetów jako protoplastę swoich "pupilków" muszą więc uznać właśnie model 5150 firmy IBM.

IBM PC
Opracowanie systemu operacyjnego zlecone zostało mało wówczas znanej firmie Microsoft, należącej do 25-letniego, niedoszłego absolwenta Harvardu, Wiliama III Gatesa. Tak powstał system MS-DOS i jego bliźniaczy brat PC-DOS. IBM PC w chwili wejścia na rynek (w sierpniu 1981 wprowadzono 2000 ezgemplarzy) sprzedawany był w cenie 2880 dolarów. Do tego, potencjalny klient dopłacić musiał niemal 1500 dolarów za tekstowy monitor MDA (Mono Display Adaptor).

Komputerr Apple - sprzedawany jako zestaw do samodzielnego montażu

Słynna okładka magazyny "Time"
Wkrótce też, pojawiły się jego klony. Aby zaoszczędzić czas, IBM wykorzystał w swoim komputerze istniejące już na rynku komponenty. Dzięki temu inni producenci (w tym pierwszy z nich - Compaq, który sprzedaż klonów rozpoczął w 1982 roku) mogli bez problemu tworzyć własne wersje komputerów osobistych w pełni kompatybilnych z otwartą architekturą IBM-a. W efekcie, komputery stały się dostępne niemal dla każdego, przynajmniej w państwach kapitalistycznych. Obywatele państw stojących po drugiej stronie barykady dostęp do nowoczesnych maszyn mieli oczywiście ograniczony ale i to szybko miało się zmienić. Szybko w luskusowych sklepach PRL-u, Peweksie i Baltonie pojawiły się pierwsze komputery osobiste. Ruszyła też Warszawska Giełda Komputerowa, na które użytkownicy mogli zaopatrzyć się w dowolne niemal oprogramowanie - oczywiście pirackie.
Niedługo po stosunkowo sporym sukcesie komputera PC, na rynku zaczęło pojawiać się 8 bitowe maszyny skierowane przede wszystkim dla użytkowników domowych - w efekcie masowo wykorzystywane do rozrywki. Początkowo to one zdominowały rynek gier, przede wszystkim z powodu niskich cen sprzętu. Umożliwiały zresztą wykorzystanie kolorowego telewizora, podczas gdy produkowane wówczas pecety pracowały wyłącznie z monochromatycznymi lub czarno-białymi monitorami. Także prymitywny głośniczek oferował dźwięk marnej jakości.