25 % pecetów to notebooki

Tajwańska agencja badań rynku (Market Intelligence Center) przedstawiła raport, z którego wynika, że w bieżącym roku notebooki będą najprawdopodobniej stanowiły 25 % wszystkich dostarczonych na rynek komputerów PC.

W bieżącym roku z taśm producentów zejdzie ok 37 mln 566 tys. notebooków. Liczba ta ma wzrosnąć w roku 2006 do ok 66 mln 700 tys. sztuk.

Głównymi odbiorcami komputerów przenośnych są Stany Zjednoczone i Europa. Na nie przypada 60 % udziału w globalnym rynku notebooków. Połowa komputerów przenośnych, która zostanie sprzedana w tym roku to modele w cenie poniżej 1500 USD. Stanowi to ok 13 % udziału w całym rynku komputerów PC, także stacjonarnych.

Tendencje ogólnoświatowe potwierdzają dane, które docierają z największego w Europie rynku niemieckiego. Z raportu opublikowanego przez IDC, dowiadujemy się, że ilość sprzedanych w Niemczech komputerów (w trzecim kwartale br.) wzrosła o 13,8 % w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego.

Największy skok zanotowano właśnie w segmencie komputerów przenośnych - wzrost sprzedaży o 58,2 % (rok do roku jest to 650 tys. sztuk). Jednocześnie nastąpił niewielki, 2,6-procentowy spadek ilości sprzedanych komputerów stacjonarnych.


Zobacz również