250 tys. euro za narzędzie do inwigilacji polskich smartfonów

Centralne Biuro Antykorupcyjne zapłaciło ok. 250 tysięcy euro za platformę służącą do inwigilacji smartfonów.

Włoska firma Hacking Team, która zajmuje się tworzeniem oprogramowania szpiegującego często wykorzystywanego przez instytucje rządowe na całym świecie, padła ofiarą ataku hakerów. Opublikowali oni w internecie 400 GB zdobytych danych (adresy e-mail, kod źródłowy, lista klientów).

Polski wątek

Co interesujące, na liście klientów Hacking Team znalazło się Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA), które w 2012 roku kupiło za 178 tysięcy euro narzędzie Remote Control System (RCS) służące do infekowania i wykradania danych ze smartfonów pracujących pod kontrolą systemów iOS, Android, Windows Mobile i Blackberry.

CBA współpracowało z firmą Hacking Team kupując od niej za 178 tys. euro system RCS

CBA współpracowało z firmą Hacking Team kupując od niej za 178 tys. euro system RCS

Za jego pomocą służby mogły m.in. korzystać z takich funkcji jak:

- włączanie mikrofonu

- dostęp do książki kontaktowej oraz historii połączeń

- wykonywanie zrzutów ekranu

Wykupiona licencja pozwalała im na jednoczesne inwigilowanie 10 telefonów. Warto też dodać, że CBA dodatkowo przez dwa lata zapłaciło firmie Hacking Team ponad 71 tysięcy euro za wsparcie.

Potężna wpadka

To co się stało to ogromny cios dla Hacking Team i nie chodzi tutaj tylko o fakt dopuszczenia do wykradzenia danych. Okazało się bowiem, że najważniejsze osoby w firmie łamiąc wszelkie zasady bezpieczeństwa używały bardzo często śmiesznie łatwych do odgadnięcia haseł. Ponadto na liście klientów znalazły się kraje, których władze oskarżane są m.in. o mordowanie opozycyjnych dziennikarzy.