270 mln mobilnych Europejczyków

Badania brytyjskiej firmy marketingowej Datamonitor przewidują w roku 2005 eksplozję bezprzewodowego dostępu do informacji w Europie.

W 2005 r. trudno będzie spotkać Europejczyka, nie mającego przenośnego urządzenia elektronicznego, które nie będzie już tylko zwykłym telefonem komórkowym. Jak wynika z badań firmy Datamonitor, aż 270 mln mieszkańców naszego kontynentu będzie wyposażonych w urządzenie zapewniające mobilny dostęp do informacji. W 69% urządzenia tego typu będą obsługiwały standard WAP, pozwalając na bezprzewodowy dostęp do Internetu.

Największy postęp w dziedzinie bezprzewodowego dostępu do sieci ma się dokonać w centralnej i zachodniej części kontynentu. Początkowo będą się tam upowszechniać telefony trzeciej generacji (G3), oferujące dodatkowe funkcje, umożliwiające obsługę treści multimedialnych. Kluczowa okaże się wtedy dostawa spersonalizowanych informacji do każdego zainteresowanego. Analitycy przewidują też nieuniknioną wojnę cenową producentów urządzeń zgodnych z WAP.