280 Slides

280 Slides to serwis internetowy przeznaczony do tworzenia i edycji prezentacji, analogicznych jak te robione za pomocą PowerPointa. Cała obsługa odbywa się za pomocą przeglądarki, nie jest wymagana instalacja żadnych dodatkowych modułów ani wtyczek.

280 Slides

Informacje:http://280slides.com Cena: bezpłatny Ocena: 6,8

Aby rozpocząć tworzenie nowej prezentacji lub zaimportować gotowy plik, nie trzeba nawet rejestrować konta, choć w takim wypadku nie będzie można niczego zapisać na serwerze. Serwis potrafi wczytać pliki w formacie PPT/PPTX (PowerPoint), ODP (Impress z pakietu OpenOffice.org) oraz niezabezpieczone dokumenty PDF.

280 Slides

280 Slides

W pierwszej kolejności warto zdefiniować tło (opcja Themes). Do wyboru jest dziewięć wariantów, począwszy od jednolitego białego lub czarnego, a skończywszy na rozgwieżdżonym niebie, papierze w kratkę i chmurkach. Następnie poleceniem Duplicate powielamy arkusz prezentacji na tyle stron ile wymaga projekt i zabieramy się za edycję poszczególnych plansz. Podczas pracy najczęściej będziemy zapewne korzystać z narzędzi do wklejania obrazów (Pictures), filmów (Movies), kształtów i symboli (Shapes) oraz tekstów (Text).

Materiały multimedialne można załadować do projektu zarówno z własnego dysku, jak i z Sieci. W tym drugim przypadku 280 Slides wykorzystuje możliwości popularnych serwisów internetowych. W małym okienku Media Browser pojawia się jednorazowo porcja 16 obrazów wyszukanych przez Google i Flickra, lub 16 filmów pochodzących z YouTube i Vimeo (po 8 z każdego serwisu). Wystarczy wybrać któryś z nich i przeciągnąć go na aktywną planszę. Jeśli w pierwszych wynikach wyszukiwania nie będzie nic ciekawego, można szybko doładować kolejną porcję za pomocą przycisku Load 8 More.

Oprócz tego istnieje możliwość załadowania dowolnego pliku graficznego spod wskazanego adresu URL. Aby dodać do projektu obrazy z dysku lokalnego, trzeba je najpierw zapisać na swoim koncie.

Serwis udostępnia także kilkanaście gotowych kształtów i symboli (np. prostokąt, trójkąty, okrąg, gwiazdki i strzałki), które wstawione do projektu pełnią rolę odnośników do kolejnych plansz prezentacji.

Opcje formatowania tekstu obejmują: wybór kroju, rozmiaru i koloru czcionki, nadawanie atrybutów (kursywa, wytłuszczenie, podkreślenie), określenie stopnia przeźroczystości, wyrównywanie, centrowanie i justowanie akapitów, wcięcia akapitowe i wypunktowania.

Z pozostałych funkcji warto wymienić możliwość cofania/ponawiania ostatnich operacji, skalowanie/obracanie obrazów oraz nakrywanie/odkrywanie poszczególnych elementów. Rozpoczęty projekt można tymczasowo zapisać na swoim koncie - opcja Notes umożliwia wówczas opatrzenie go komentarzem.

Gotową prezentację można sprawdzić w działaniu a następnie opublikować w Sieci, wysłać e-mailem lub przekonwertować na format PPT/PPTX, ODP, PDF.

Plusy:

  • łatwa obsługa
  • pobieranie obrazów i filmów z Internetu

Minusy:

  • brak opcji podkładu muzycznego
  • brak szablonów prezentacji
  • za mało teł i layoutów do wyboru

funkcjonalność: 4

przyjazność: 6

niezawodność: 10

wygląd: 7

razem: 6,8

Podsumowanie: szybki i łatwy sposób na przygotowanie efektownej prezentacji, bez konieczności instalowania PowerPointa czy pakietu OpenOffice.org.