2d czyli 3d

Spis treści

Ciekawostką jest to, że ze zrozumiałych względów musiałem usunąć ze scen napisy reklamowe. Na szczęście istnieją specjalne narzędzia ułatwiające to zadanie - wystarczy wskazać obszar, który ma być śledzony (na podstawie koloru i jasności) , a program prawie samodzielnie go wypełni kolorem lub teksturą maskującą, likwidując niechciane fragmenty obrazu. (Na spodenkach koszykarza, na balonach i tablicach widnieje logo firm, potem napisy zostały usunięte). Poszczególne sceny umieściłem na trójwymiarowych ekranach sunących w tle.

<CENTER>

2d czyli 3d
 
2d czyli 3d
</CENTER>

Nałożenie pierścieni na tło wymagało szczególnej staranności. Ruch pierścieni, by całość miała swoją dynamikę, potrzebował dobrego dobrania głębi ostrości, rozmyć itd. W przeciwieństwie do mniej zaawansowanych systemów, Flame pozwala na kluczowanie z pełną tonalnością, dlatego tworzenie przejść, półprzezroczystości nie przedstawiało na tym etapie szczególnych trudności.

<center>

</center>

Do zakończenia pozostało już niewiele. Nadal wykorzystując możliwości Flame'a wkomponowałem ruchomy napis SPORT. Pomimo tego że nie jest to program stricte 3D, napis jest perfekcyjnie obmapowany, z nałożonym oświetleniem i odbiciami. Gotowe - te kilkanaście sekund animacji to tydzień mojej pracy, ale muszę przyznać, że tym razem poszło mi wyjątkowo szybko.

<div align="center">

2d czyli 3d
 
2d czyli 3d
</div>

Kronika

Oto krótki przykład antytezy mojego tekstu. Prezentowane zrzuty pochodzą z animacji, która została przygotowana tylko za pomocą programu 3D. Na źródło światła nałożyłem maskę z napisem. Drugie światło tworzy coś w rodzaju rozmycia czy halo. Dodałem jeszcze mgłę tworzącą klimat sali kinowej. Całość jest rzutowana na ruchomą, falującą kotarę. Efekt nie przypomina zwyczajnych animacji trójwymiarowych. Ta branża potrafi być jednak przewrotna.

<div align="center">

2d czyli 3d
width=20> 
2d czyli 3d
</div>