3, 2, 1... i koniec

Amerykańska firma 321 Studios, producent popularnych programów do kopiowania gier i filmów (Game X Copy i DVD X Copy) poinformowała o zakończeniu działalności. Z oświadczenia opublikowanego przez jej przedstawicieli wynika, że powodem decyzji były kolejne pozwy sądowe, składane przeciwko firmie.

"Mimo naszych wysiłków, pozwy złożone w trzech amerykańskich sądach sprawiły, że nie jesteśmy w stanie dalej prowadzić działalności" - czytamy w notce, opublikowanej na stroniehttp://321Studios.com .

W dwóch niezależnych, zakończonych już postępowaniach przeciwko producentowi DVD X Copy (aplikacji, umożliwiającej skopiowanie zabezpieczonego filmu), sędziowie uznali, że program ten narusza amerykańskie przepisy antypirackie - dlatego też zakazano jego dystrybucji. 321 Studios próbowała 'obejść' nakaz sądowy - udostępniając nową wersję DVD X Copy, pozbawioną kontrowersyjnego mechanizmu, służącego do łamania zabezpieczeń - tzw. rippera (program był za to wyposażony w możliwość korzystania z ripperów innych producentów).

Przysłowiowym gwoździem do trumny firmy była kolejna fala skierowanych przeciwko niej pozwów, które złożono zaraz po wprowadzeniu na rynek programu Game X Copy, umożliwiającego, jak zapewniał producent, skopiowanie każdej gry na płycie CD. Pozwy składali przede wszystkim producenci gier.

Przedstawiciele firmy poinformowali, że do 1 sierpnia 2005 r. będzie dostępna strona internetowahttp://www.321studios.com - zawierająca informacje o produktach firmy oraz oferująca wsparcie techniczne.