3 demony prędkości Intela

Wczoraj AMD pokazało 5 niedrogich procesorów kilku serii. Dzisiaj Intel pokazał kto rządzi w segmencie procesorów wydajnych wprowadzając do oferty 3 nowości serii Core i7. Otrzymaliśmy nową edycję najtańszego procesora Core i7 920 (rewizja D0), mistrza podkręcania Core i7 950 oraz króla CPU, który od razu wskoczył na pierwsze miejsce Rankingu - Core i7 975 Extreme. Procesory Core i7 ze względu na ceny nie są modelami dla każdego lecz jeśli szukasz wydajnego CPU z potężnym potencjałem podkręcania to trafiłeś pod dobry adres.

Seria procesorów Core i7 to elita CPU. Modele te korzystają z najlepszych rozwiązań jakie znajdziemy zarówno w układach AMD (np. wbudowany kontroler pamięci RAM, współdzielona pomiędzy rdzenie pamięć podręczna trzeciego poziomu, połączenia typu punkt-punt) jak i udanych elementów mikroarchitektury Intela (HyperThreading, tryb turbo, dobre mechanizmy oszczędzania energii). Ich podstawową wadą są wysokie ceny - za najtańszy model Core i7 920 trzeba zapłacić ok 1100 zł. To niemało, choć z drugiej strony osoby

3 demony prędkości Intela

Core i7 wizualnie jest zbliżony do model Core 2 Quad, jednak ma większe rozmiary

poszukujące najwydajniejszych rozwiązań nie znajdą u konkurencji CPU o lepszych osiągach. Intelowskie Core i7 wykonane są w procesie technologicznym 45 nm i jak pokazują nasze testy daje to naprawdę szerokie pole do popisu jeśli chodzi o zwiększanie częstotliwości pracy CPU przez użytkownika. Kwestie związane z kosztami całej platformy (drogie płyty główne, kosztowniejsze pamięci DDR3) pozostawiamy na boku. Każdy z was samodzielnie zdecyduje czy warto wydać więcej i otrzymać nieprzeciętną wydajność czy zainwestować w tańsze rozwiązania samego Intela lub AMD. Szczegóły mikroarchitektury Core i7 prezentowaliśmy przy okazji ich premiery. Możecie się z nimi zapoznać tutaj.

Dziś prezentujemy wam recenzje 3 premierowych układów Core i7, które z pewnością zainteresują szersze grono odbiorców niż dotychczas. Dlaczego? Po pierwsze bo w nowej rewizji modelu Core i7 920 D0 otwarto furtkę do łatwiejszego podkręcania układu, po drugie, bo nowy procesor Core i7 950 to już prawdziwy mistrz overclockingu, który na średniej klasy układzie chłodzenia powietrzem jest w stanie pracować z częstotliwością ponad 4,3 GHz. Core i7 975 Extreme to jak zwykle w procesorach tej serii wizytówka możliwości technologicznych Intela. Kupią go nieliczni, lecz pokazuje dobitnie kto ma aktualnie w ofercie najszybszy procesor na rynku.

Intel Core i7 920 D0

Cena ok 1150 zł

Za swą cenę "920" oferuje duże możliwości i znakomitą wydajność, ale cześć z narzuconych mu przez producenta ograniczeń okazała się zbyt restrykcyjna. Nowy Core i7 w rewizji D0 jest już wolny od kilku sztucznie ustanowionych barier. Różnice pomiędzy zwykłym 920 a 920 D0 w podstawowej specyfikacji nie istnieją. Obydwa są układami czterordzeniowymi wyprodukowanymi w procesie 45

3 demony prędkości Intela

Podstawa procesora Core i7 to LGA1366 wymaga więc innych (niestety droższych) płyt głównych niż tańsze układy z gniazem LGA775

nm. Procesory te współpracują z pamięcią DDR3. Nominalnie powinna ona pracować z częstotliwością 1066 MHz. Dostępny jest tryb trzykanałowy. Procesory pracują na łączu QPI o częstotliwości 2400 MHz. Podstawowa wartość bazowa to 133 MHz, zaś mnożnik x 20. Daje to częstotliwość pracy procesora równą 2666 MHz. W praktyce procesor cały czas pracuje w trybie turbo z mnożnikiem podbitym x 21 i zegarem 2800 MHz. Ponadto w BIOSie płyty po instalacji tego procesora przy funkcji Turbo ukazała się opcja "Always On" co oznacza zablokowanie mnożnika na wartości 23, a więc już absolutnie stałą pracę z wyższą częstotliwością. Gdzie zatem leżą różnice pomiędzy dwoma odmianami procesora? Intel postanowił znieść ograniczenia w szybkości używanej pamięci i łączu QPI. Odblokowany mnożnik pamięci może mieć teraz wartość do x16 co daje maksymalną częstotliwość pracy nawet 2133 MHz zaś mnożnik QPI możemy ustawić na x24 i uzyskać częstotliwość 3200 MHz, charakterystyczną dotąd dla układów Extreme. Pod względem wydajności nowszy procesor okazał się być nieznacznie lepszy. Przynajmniej na to wskazuje większość testów, choć różnica na jego korzyść jest naprawdę niewielka. Core i7 920 D0 nie powtórzył podczas prób podkręcania sukcesu i7 950 - maksymalna uzyskana częstotliwość stabilnej pracy procesora to 3930 MHz przy napięciu 1,4 V. To wartość i tak bardzo dobra, zwłaszcza jeśli rozważymy procentowy przyrost częstotliwości w stosunku do wartości wyjściowej.

Core i7 920 D0 to bardzo interesujący procesor. Dzięki zniesieniu ograniczenia dwóch z mnożników, może on pracować z ustawieniami charakterystycznymi dla serii Extreme. Może to dać pewien wzrost wydajności w części aplikacji, szczególnie jeśli podniesiemy częstotliwość pracy RAM. Dzięki przystępnej jak na oferowane możliwości cenie, Core i7 920 ma wszelkie zadatki na stanie się ulubieńcem najbardziej wymagających użytkowników.