3-gigahercowe procesory dla notebooków

Targi Computex 2008, które odbędą się w dniach 3-7 czerwca br. w tajwańskim Taipei, będą areną prezentacji sześciu nowych procesorów mobilnych z serii Intel Centrino 2.

Koncern Intel nie zmieniał nazwy swojej platformy dla komputerów przenośnych przez pięć lat, mimo premier kolejnych jej generacji (Carmel, Sonoma, Napa, Santa Rosa). Kolejna jej odsłona, nosząca nazwę kodową Montevina, ma zostać oficjalnie ochrzczona mianem Centrino 2 podczas debiutu na konferencji Computex 2008, na początku czerwca.

Jak donosi serwis DigiTimes, Intel chce zmodyfikować nazwę platformy, aby wprowadzić rozróżnienie pomiędzy różnymi jej generacjami. Niektórym konsumentom - potencjalnym nabywcom notebooków z trudnością przychodzi określenie różnic w specyfikacjach poszczególnych generacji. To zaś z kolei przekłada się na niższą rynkową rozpoznawalność produktów.

Nowe nazewnictwo powinno dać użytkownikom mocniejsze odczucie, że dokonał się kolejny, i to wyraźny, postęp technologiczny.

Układy wchodzące w skład platformy Centrino 2 wykonane będą w procesie produkcyjnym 45 nm. Ich taktowanie ma mieścić się w zakresie 2,26 - 3,06 GHz; wszystkie mają obsługiwać szynę FSB 1066 MHz. Ceny hurtowe tych procesorów wynosić mają od 209 do 851 dolarów.