3 miesiące więzienia za udostępnienie filmów

Chan Nai-ming, mieszkaniec Hong Kongu, rozpoczął odsiadywanie kary 3 miesięcy więzienia za nielegalne udostępnienie w Internecie 3 filmów. 39-letni mężczyzna skazany został w listopadzie, zaś jego apelacja została właśnie odrzucona.

Nai-ming - znany w Sieci pod pseudonimem Big Crook - jest pierwszym internautą, który trafił za kratki za dystrybuowanie filmów w sieci BitTorrent. Mieszkaniec Hong Kongu skazany został za wprowadzenie do Internetu trzech hollywoodzkich hitów - filmów "Miss agent", "Czerwona planeta" oraz "Daredevil".

Co ważne, w uzasadnieniu wyroku napisano, iż z punktu widzenia obowiązującego w Hong Kongu prawa, dystrybuowanie filmu online jest równie poważnym przestępstwem, jak produkowanie i sprzedawanie pirackich płyt DVD.

Odrzucenie apelacji w tej sprawie z zadowoleniem przyjęło Stowarzyszenie Przemysłu Filmowego (MPA) - przedstawiciele organizacji przypomnieli przy okazji, iż jego członkowie (czyli m.in. firmy Buena Vista International, Paramount Pictures , MGM, Twentieth Century Fox oraz Warner Brothers) tracą co roku z powodu działalności piratów ok. 6,1 mld USD - z tego za co najmniej 1,5 mld USD strat odpowiedzialni są azjatyccy piraci.


Zobacz również