3 problemy, z jakimi muszą się zmierzyć składane smartfony

Najnowsze technologie zawsze posiadają wady wieku dziecięcego. Co jest największą bolączką składanych smartfonów?


3 problemy, z jakimi muszą się zmierzyć składane smartfony

Źródło: pcworld

W ciągu najbliższych miesięcy pierwsze składane telefony będą dostępne w sprzedaży i jeżeli masz niecałe dziesięć tysięcy złotych do wydania na nowy smartfon możesz stać się posiadaczem Samsunga Galaxy Fold lub Huawei Mate X. Jednak pomijając bardzo wysoką cenę urządzenia te wcale nie będą idealne, na co może wskazywać koszt ich zakupu.

Składane smartfony z pewnością stanowią duży krok w przód w technologii produkcji smartfonów i wyznaczają kierunek rozwoju na przyszłość, jednak w chwili obecnej składane telefony są krok wstecz od klasycznych smartfonów klasy premium.

Oto trzy rzeczy, z którymi producenci będą musieli się zmierzyć przy konstrukcji składanych smartfonów.

Wyświetlacz

3 problemy, z jakimi muszą się zmierzyć składane smartfony

Źródło: pcworld

Po otwarciu Samsung Galaxy Fold ma proporcje ekranu 4,2:3, rozmiar 7,3 cala oraz rozdzielczość QXGA+ 2152 x 1536 pikseli. Mate X oferuje 8 calowy wyświetlacz o proporcjach 8:7,1 i rozdzielczości 2480 x 2200 pikseli. Zewnętrzny ekran Huawei'a posiada 6 cali przekątnej, proporcje 19,5:9 i rozdzielczość 2480 x 1180 pikseli, podczas gdy Galaxy Fold ma maleńki (jak na dzisiejsze standardy) wyświetlacz 4,6 cala o proporcjach 12:9 i rozdzielczości 1960 x 840 pikseli. Liczby te jasno wskazują, że użytkownicy będą musieli nauczyć się nowego sposobu korzystania z niekonwencjonalnych ekranów, a aplikacje w najbliższym czasie mogą mieć duży problem ze skalowaniem oraz przełączaniem się pomiędzy różnymi ekranami.

Pomijając kwestie dziwnych proporcji mniejsze ekrany składanych smartfonów sprawiają dziwne wrażenie podczas użytkowania. Wyświetlacz w Mate X wygląda, jakby był stworzony z plastiku zamiast szkła. Na pewno minie jeszcze trochę czasu, zanim producenci zyskają nową metodę produkcji ekranów do składanych smartfonów.

Innym problemem jest przerwa na łączeniach poszczególnych wyświetlaczy. Obie firmy zmniejszyły ją do granic możliwości oraz maskowali jego istnienie podczas prezentacji swoich urządzeń, jednak na żywo przerwa między ekranami rzuca się w oczy. Dodatkowym utrudnieniem jest stworzenie mechanizmu, którego trwałość pozwoli na kilkuletnie użytkowanie, a rozmiary będą jak najmniejsze.

3 problemy, z jakimi muszą się zmierzyć składane smartfony

Źródło: pcworld

Bateria

Oba składane telefony posiadają duże podwójne baterie - Galaxy Fold 4380 mAh i 4500 mAh w Mate X, ale należy zauważyć, że składane smartfony mają większe wyświetlacze. Dla porównania 6,6 calowy Galaxy S10 5G ma baterię o pojemności 4500 mAh, która jest wykorzystywana jedynie do zasilania jednego ekranu. Pomijając kwestię samego zasilania wyświetlaczy dochodzą specjalne czujniki odpowiadające za przełączenie i zmianę skalowania aplikacji.

Prawie pewnym jest, że pierwsze składane telefony będą oferowały krótszy czas pracy na baterii niż flagowe modele wyposażone w jeden ekran. Huawei, aby zrekompensować tą niedogodność wprowadził 55W ładowarkę SuperCharge, a Samsung umożliwia bezprzewodowe ładowanie swojego Galaxy Fold, ale w codziennym użytkowaniu czasy pracy na baterii nie będą zadowalające.

3 problemy, z jakimi muszą się zmierzyć składane smartfony

Źródło: pcworld

Wrażenia z użytkowania

Największe obawy związane ze składanymi smartfonami poza samą ich budową, delikatnością i wytrzymałością budzą wrażenia z użytkowania z pierwszych urządzeń tego typu.

Samsung Galaxy Fold posiada zewnętrzny ekran o przekątnej 4,6 cala, podczas gdy Galaxy S10 wyposażony jest w wyświetlacz o przekątnej 6,4 cala. Wewnątrz znajdziemy ekran o przekątnej 7,3 cala, który jest tylko o pół cala większy niż panel zastosowany w Galaxy S10 5G. Mate X pod tym względem wypada lepiej oferując 8 calowy wyświetlacz, ale już na zewnątrz posiada spory 6 calowy panel, więc otwierając go zyskujemy dodatkowe dwa cale.

W przypadku Galaxy Fold ma za mały zewnętrzny ekran i użytkownicy poza małą grupką osób preferujących małe smartfony są przyzwyczajeni do większej powierzchni ekranu, a ten w Galaxy Fold będzie dla nich za mały i niekomfortowy w użytkowaniu. Większy ekran o przekątnej 7,3 cala z kolei będzie nie wygodny do użycia w ruchu i uniemożliwia obsługę smartfona jedną ręką.

Huawei Mate X posiada zewnętrzny ekran o przekątnej 6 cali, który jest już na tyle duży, że nie wiele osób będzie potrzebowało większej przekątnej.

3 problemy, z jakimi muszą się zmierzyć składane smartfony

Źródło: pcworld