3 terabajty na CD dzięki... antenie w laserze

Podczas nagrywania nośników optycznych największy bój toczy się o wykorzystanie laserów pracujących z jak najmniejszymi długościami fali oraz o zmniejszenie rozmiarów plamki światła. W tym drugim zadaniu dość niespodziewanie mogą nam pomóc wbudowane w laser anteny.

Naukowcy z Harvard University postanowili połączyć tani laser (długość fali: 830 nm) z anteną zbudowaną z dwóch złotych elektrod oddalonych od siebie o 30 nm. Dzięki jej działaniu udało się skupić światło do plamki o średnicy 40 nm.

Zasada funkcjonowania anteny jest następująca: uderzające w elektrody fotony powodują wzbudzenie (wybicie) elektronów z ich miejsc. Jednak energia światła nie jest wystarczająca, by zbyt długo wytrzymały one w nowym stanie, dlatego niemal natychmiast następuje ich powrót.

Po chwili cała akcja się powtarza.

Na ruchy ładunków w jednej elektrodzie w odwrotny sposób reaguje druga - uciekanie elektronów po jednej stronie powoduje ich gromadzenie w drugiej - co sprawia, że układ staje miniaturowym kondensatorem.

Oddziaływanie ładunków skupia wiązkę światła do szerokości równej szerokości przerwy między elektrodami. Naukowcy szacują, że wbudowanie anteny w laser już teraz pozwala na zmieszczenie 3 TB danych na nośniku wielkości płyty CD.

Warto zajrzeć: "How to Burn a Three Terabyte CD" (witryna w języku angielskim)