30 GB danych na 2,5 calowym dysku

Toshiba przedstawiła dysk twardy, będący w stanie na dwóch talerzach o średnicy 2,5 cala pomieścić 30 GB danych.

Firma Toshiba przedstawiła najnowszy model dysku twardego o pojemności 30 GB i rozmiarach 2,5 cala. Urządzenie zapisuje dane z gęstością 26,7 Gbitów na cal kwadratowy, co oznacza że na jednym z dwóch 2,5 calowych talerzy dysku może zmieścić się 15 GB danych.

Wprawdzie dyski o pojemności 30 GB to nie żadna nowość na rynku, produkty te jednak skonstruowane są z 3,5 calowych talerzy, co sprawia że są po prostu większe od najnowszego napędu Toshiby, którego rozmiary wynoszą 9,5x100x70 mm, a waga poniżej 100g.

Dysk wiruje z prędkością 4,200rpm (rotation per minute), zapewnia średni czas wyszukiwania danych poniżej 13ms (milisekund), a średni transfer wynosi 100 Gbitów na sekundę.

Ze względu na swoją pojemność i małe rozmiary nowe napędy nie nadają się idealnie do współpracy z przenośnymi urządzeniami typu PDA, odtwarzaczami cyfrowej muzyki, kamerami wideo i innymi produktami audio-wizualnymi. Nowy dysk twardy Toshiby ma trafić na półki sklepowe w marcu bieżącego roku, a jego cena nie została jeszcze podana.

www.toshiba.com


Zobacz również