30 GB na karcie kredytowej?

Pod koniec 2006 roku japońska firma Optware ma zamiar zaprezentować kartę Holographic Versatile Card (HVC) wielkości typowej karty kredytowej, na której - dzięki wykorzystaniu holografii - możliwe będzie zapisanie do 30 GB danych. To nie pierwszy wynalazek Optware: firma już w 2002 roku zapowiadała stworzenie następcy płyty CD o niebywałej na tamte czasy, sięgającej terabajta pojemności.

Do wprowadzenia na rynek nośników holograficznych na razie nie doszło i nie wiadomo, czy w ogóle dojdzie wobec kolejnych zapowiedzi dotyczących stworzenia tańszych płyt o podobnych pojemnościach.

Na razie jednak firma nie przejmuje się niepowodzeniami i zapowiada udostępnienie kolejnego wynalazku: mogącej pomieścić nawet do 30 GB danych karty HVC. Wykonany z tworzywa prostokąt ma być wielkości karty kredytowej (producent wycenił go na 100 jenów, czyli nieco ponad 3 zł), czytnik natomiast rozmiarami będzie odpowiadał typowym zewnętrznym dyskom twardym.

Zarówno czytnik, jak i nagrywarka ma korzystać z opracowanej przez Optware metody zapisu/odczytu kolinearnego, dzięki której w urządzeniach układ optyczny został znacząco uproszczony i składa się z jednej tylko soczewki.

Technologia zapisu holograficznego ma zostać uznana oficjalnym standardem do końca 2006 roku. Wtedy też pojawią się na rynku pierwsze urządzenia współpracujące z HVC.


Zobacz również