30 cali dla grafika

W marcu br. do sprzedaży trafi nowy profesjonalny monitor LCD Eizo dla grafików i projektantów. Urządzenie nosi oznaczenie ColorEdge CG301W i posiada matrycę o przekątnej 30 cali i proporcjach boków 16:10. Domyślna rozdzielczość pracy monitora wynosi 2560 x 1600 pikseli.

Jak przekonuje producent, monitor charakteryzuje się 100-procentowym pokryciem barw przestrzeni barw NTSC oraz 97-procentowym pokryciem w przestrzeni Adobe RGB. Urządzenie oferuje również sprzętową kalibrację, a dodatkowo jest do niego dołączone oprogramowanie do kalibracji - ColorNavigator, którego należy użyć razem z kolorymetrem do ustalenia odpowiednich wartości jasności, gammy i punktu bieli.

Monitor korzysta z 12-bitowej tablicy LUT. Urządzenie posiada hub USB 2.0, dwa porty DVI-D i obsługuje funkcję picture-by-picture, co pozwala wyświetlać obraz z dwóch różnych komputerów (ekran podzielony jest na dwie połowy o rozdzielczości 1200x1600 pikseli każda).

30 cali dla grafika

Zastosowano w nim także układ ASIC (Application Specific Integrated Circuit), automatycznie dostosowujący jasność, wzmocnienie oraz współczynnik gamma tak, aby w zbyt ciemnych lub zbyt jasnych obrazach doprowadzić ich wartości do poziomów idealnych. ASIC oferuje także funkcję Digital Uniformity Equalizer, korygującą charakterystyczne dla paneli LCD błędy jasności i nasycenia polegające na nierównomiernym oświetleniu i nasyceniu wyświetlanych obiektów, zwiększającym się w centralnej części wyświetlacza.

Pośredni czas reakcji matrycy wynosi 6 ms (włączenie-wyłączenie - 12 ms), typowy kontrast - 850:1, a maksymalna jasność - 260 cd/m2 (podczas pracy zalecane jest ustawienie jasności na poziomie 120 cd/m2). Obraz widoczny jest pod kątem 178 stopni w obu płaszczyznach. Rozmiar piksela to 0,2505 mm. Maksymalny pobór mocy wynosi 170 W. Nachylenie ekranu względem podłoża można regulować w zakresie 40 stopni, obrót w lewo lub w prawo możliwy jest w zakresie 35 stopni. Wyświetlacz można też przestawić w tryb portretowy (pivot).

Więcej informacji: Eizo