30% komputerów bez aktualizacji

Specjaliści, którzy badali zachowania amerykańskich internautów ostrzegają, że 33% z nich nie aktualizuje swoich programów, narażając się tym samym na atak cyberprzestępców. Okazuje się, że wiele osób korzystających z Sieci nie instaluje nawet krytycznych aktualizacji dla systemów operacyjnych i przeglądarek.

To jednak nie wszystko. Z przeprowadzonych badań wynika też, że aż na pięciu milionach amerykańskich pecetów nie zainstalowano firewalla. Tony Neate, dyrektor kampanii Get Safe Online stwierdził: "Fakt, iż istnieją miliony komputerów z otwartymi 'tylnymi drzwiami' to poważny problem. Właściciele takich maszyn nie tylko ryzykują, że cyberprzestępcy ukradną ich dane osobiste czy informacje na temat ich finanasów. Oni narażają na niebezpieczeństwo innych użytkowników Sieci, gdyż przestępcy mogą wykorzystać ich maszyny, aby dostać się do komputerów innych internautów".

Badania zostały przeprowadzone przez witrynę YouGov na zlecenie Get Safe Online. W ich ramach 2441 osób odpowiedziało na pytania dotyczące stosowanych przez nie sposobów zabezpieczenia komputera oraz zachowań w Internecie.