30 milionów notebooków

Ogólnoświatowe zapotrzebowanie na notebooki rośnie szybciej niż przewidywali to analitycy. Według Intela, do końca bieżącego roku sprzeda się ich ponad 30 milionów.

Firma Intel, największy na świecie dostawca procesorów do notebooków, przeprowadziła analizę dynamiki sprzedaży układów do przenośnych komputerów. Wynika z niej, że popyt na laptopy rośnie w szybszym tempie, niż zakładają to przewidywania niektórych firm analitycznych. Według Intela, jeśli popyt utrzyma tendencję wzrostową, to do końca bieżącego roku na świecie sprzedanych zostanie ponad 30 milionów komputerów przenośnych, czyli około 7 milionów więcej, niż przewiduje ostatni raport IDC.

W ciągu przyszłego roku Intel zamierza zwiększyć prędkość swoich przenośnych procesorów do 1,4 GHz (obecnie najszybszy mobilny układ to Pentium III 750 MHz). Już dzisiaj w pełni funkcjonalne notebooki, mogące zastąpić komputer stacjonarny, mają coraz większy udział w ogólnych dostawach sprzętu komputerowego. Coraz większą popularność zyskują "ultraprzenośne" notebooki, jeszcze mniejsze i lżejsze, a przy tym w pełni funkcjonalne komputery. W roku 2004 mają one stanowić 75% ogólnej liczby sprzedawanych na rynku komputerów przenośnych.

"Internet powoduje potrzebę posiadania możliwie jak najbardziej przenośnego i zarazem wydajnego komputera. Niebawem bezprzewodowy dostęp do Sieci stanie się standardem urzeczywistniającym ideę bycia online zawsze i wszędzie", stwierdził John MacDonald, przedstawiciel firmy Intel.

Według McDonalda, mobilne systemy stanowią także większe wyzwanie (dla konstruktorów) ze względu na bezpieczeństwo danych i możliwość dostępu osób niepowołanych. Zabezpieczenia staną się jednym z kluczowych elementów idei przenośnego biura. Pod koniec bieżącego roku Intel zamierza zastosować w swych komputerach przenośnych technologię Protected Access Architecture, która ma uniemożliwić nieautoryzowany dostęp do komputera poprzez wykorzystanie rozwiązań biometrycznych i technologii "smart cards".


Zobacz również