30 najpopularniejszych kierunków offshoringu

Wydatki na usługi IT realizowane przez zagraniczne firmy w przyszłym roku wzrosną o 40% w USA i aż o 60% w Europie przewiduje Gartner. Firma postanowiła więc zbadać jakie państwa na całym świecie skorzystają z tego najbardziej.

Gartner określił 10 podstawowych kryteriów oceny atrakcyjności inwestycji w usługi IT świadczone przez zagraniczne firmy: język, wsparcie ze strony lokalnego rządu, dostępność odpowiednio wykwalifikowanych pracowników, lokalna infrastruktura, poziom system edukacji, koszty pracy i inwestycji, środowisko polityczno-ekonomiczne, zgodność i różnice kulturowe, dojrzałość systemu prawnego i przystosowanie do globalizacji oraz bezpieczeństwo w zakresie ochrony własności intelektualnej oraz danych osobistych.

Wykorzystując te kryteria Gartner opracował i opublikował listę 30 państw dla różnych regionów świata, które powinny być brane pod uwagę jako cel dla firm planujących korzystanie z outsourcingu usług IT.

Ameryka:

Argentyna, Brazylia, kanada, Chile, Kostaryka, Meksyk, Urugwaj.

Azja i Pacyfik

Australia, Chiny, India, Malezja, Nowa Zelandia, Pakistan, Filipiny, Singapur, Sri Lanka, Wietnam.

EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka)

Czechy, Węgry, Irlandia, Izrael, Irlandia Północna, Polska, Rumunia, Rosja, Słowacja, Południowa Afryka, Hiszpania, Turcja, Ukraina.

W obszarze EMEA, takie państwa jak Irlandia, Izrael, Irlandia Północna i Południowa Afryka uzyskały wysokie oceny ze względu na rozpowszechnioną znajomość języka angielskiego. Ale Czechy, Słowacja, Węgry, Polska i Rumunia zyskują na atrakcyjności jako kraje umożliwiające łatwiejszą obsługę w innych językach, których znaczenie rośnie. Natomiast Rosja i Ukraina są liderami jeśli chodzi o niskie koszty pracy.