30 sztuczek do Windows 8

Windows 8 zapewnia użytkownikom na nowe wrażenia, związane z używaniem ekranów dotykowych i interfejsu Modern UI. Zebraliśmy 30 sztuczek, które pokazują, jak wygodnie posługiwać się kafelkami i tradycyjnym pulpitem, a także jak wykorzystać wszystkie funkcje najnowszego systemu Microsoftu.


1. Nowe okno ustawień

Wraz z nowym interfejsem Metro masz do dyspozycji nowy moduł ustawień. Zebrano w nim najważniejsze opcje konfiguracyjne Windows związane z personalizacją systemu, zarządzaniem użytkownikami, wyszukiwaniem, obsługą urządzeń czy ułatwieniami dostępu. Aby się do niego dostać, naciśnij kombinację [Windows I], a następnie w oknie Ustawienia wybierz Zmień ustawienia komputera. Zapamiętaj tę sekwencję czynności, bowiem wiele dalszych sztuczek wiąże się ze zmianą ustawień Windows. Z kolei jeśli chcesz szybko dostać się do klasycznego Panelu sterowania, przejdź do ekranu startowego, a następnie wpisz frazę „panel sterowania”. Moduł wyszukiwania szybko odnajdzie potrzebny skrót do aplikacji.

2. Dostosuj ustawienia prywatności

Anonimowość w internecie jest złudna, a każdego miesiąca przybywa aplikacji, które śledzą aktywność użytkowników. Aplikacje te zbierają wrażliwe informacje takie jak twoja nazwa, zdjęcie (awatar) czy dane o lokalizacji, w której aktualnie się znajdujesz. W prosty sposób możesz zabezpieczyć się przed wyciekiem tych danych. Wejdź w ustawienia komputera na kartę Prywatność, a następnie dostosuj opcje systemu związane z ochroną prywatności.

3. Menu szybkiego dostępu

To szybki sposób na dostęp do wielu przydatnych narzędzi i funkcji systemu. Przejdź do pulpitu Windows, umieść wskaźnik w lewym, dolnym rogu ekranu, a następnie kliknij prawym przyciskiem myszy. Dzięki temu na ekranie pojawi się menu szybkiego dostępu, które zawiera skróty do takich funkcji jak: Uruchom, Wyszukaj, Zarządzanie dyskami, Opcje zasilania czy Menedżer urządzeń.

4. Hasło obrazkowe

Na rynku są laptopy wyposażone w ekran dotykowy oraz komputery łączące funkcję klasycznego notebooka z tabletem, tzw. hybrydy. Jeśli masz takie urządzenie, zastąp tradycyjne, tekstowe hasło logowania się do komputera hasłem obrazkowym. W ten sposób ograniczysz konieczność zapamiętania i każdorazowego wpisywania trudnego do odgadnięcia hasła. Hasło obrazkowe składa się z obrazu (grafiki) oraz kombinacji okręgów, linii prostych i naciśnięć punktowych, które rysujesz bezpośrednio na ekranie. Rozmiar, położenie i kierunek gestów są częścią hasła obrazkowego.

Wejdź w ustawienia systemu na kartę Użytkownicy, a następnie kliknij Utwórz hasło obrazkowe. Wprowadź swoje bieżące hasło, po czym wybierz dowolny ekran np. zdjęcie z wakacji, na którym narysuj trzy kolejne gesty: okręg, linię lub naciśnięcie punktowe. Aby zakończyć, powtórz tę czynność jeszcze raz. Następnym razem, aby zalogować się do komputera, jako metodę logowania wybierz hasło obrazkowe, po czym narysuj na ekranie ustaloną sekwencję gestów.

5. Hasło PIN

To druga, obok hasła obrazkowego, nowa metoda logowania się do komputera z Windows 8. Hasło PIN to krótki, czterocyfrowy kod, którego z powodzeniem możesz użyć do zabezpieczenia domowego komputera lub tabletu. Hasło PIN utworzysz, analogicznie do wcześniejszego przykładu, w ustawieniach systemu na karcie Użytkownicy. Możesz zdefiniować hasło obrazkowe i kod PIN i korzystać z obu tych metod logowania zamiennie. Zwykłe hasło (tekstowe) będzie ci natomiast potrzebne do wykonania operacji, która wymaga podniesienia uprawnień. Mimo wszystko go nie zapomnij.