300 000 000 kopii Firefoksa

Przeglądarka Firefox, główny konkurent microsoftowego Internet Explorera, osiągnęła swój kolejny kamień milowy - program został pobrany już 300 milionów razy. Oficjalna premiera przeglądarki odbyła się 9 listopada 2004 roku, zaś trzystumilionową kopię pobrano po 825 dniach od premiery.

Niestety, liczba pobrań nic nie mówi o liczbie rzeczywistych użytkowników przeglądarki. Przeciętny użytkownik pobierał ją bowiem wielokrotnie w ciągu ostatnich dwóch lat.

Obecnie udział Firefoksa w światowym rynku przeglądarek oceniany jest na około 14%. Należy przy tym zauważyć, że rynkowe udziały przeglądarki Mozilli wciąż rosną (aczkolwiek ostanimi czasy wzrost ten nieco zwolnił). Na udział Firefoksa w rynku nie ma najprawdopodobniej wpływu pojawienie się Internet Explorera 7. Microsoft poinformował co prawda, że pobrano już ponad 100 milionów kopii tego programu - jednak zdecydowana większość kopii IE7 instalowana jest przez osoby, które chcą nią zastąpić starsze wersje Explorera.

W ciągu najbliższych tygodni przekonamy się, czy użytkownicy Firefoksa, którzy zainstalowali Windows Vistę, zdecydują się na przejście na IE7.