300 GB, 400 GB, 500 GB, 1 TB – wyścig twardzieli

Na rynku producentów dysków twardych wywiązała się w ostatnim czasie rywalizacja, w wyniku której od czasu do czasu pojawiają się informacje o coraz to większych, dostępnych pojemnościach. Najświeższym przykładem ‘wyścigu twardzieli’ są firmy Fujitsu oraz Hitachi. Ostatnia z nich zaprezentowała właśnie model Deskstar 7K400, który jest obecnie najbardziej pojemnym dyskiem 3,5-calowym z interfejsem Serial ATA, o prędkości obrotowej 7200 obr/min.

Na 5 talerzach udało się bowiem zmieścić aż 400 GB. Należy od razu dodać, iż dysk przeznaczony jest głównie do zastosowań audio-wizualnych (przykładowo może stanowić nośnik danych w cyfrowym magnetowidzie). Hitachi zaopatrzyło swojego olbrzyma w 8 MB pamięci cache i 10 głowic, które umożliwiają odczyt oraz zapis danych.

Fujitsu nadal dzielnie się broni argumentując, iż zaprezentowany przez nich w ostatnim czasie dysk MAT o pojemności 300 GB zawierający 4 talerze, obraca nimi z prędkością aż 10000 obr/min. Zastosowany w nim interfejs to SCSI.

Przy okazji warto wspomnieć o trzecim graczu – firmie LaCie. Oferowana przez nią seria zewnętrznych urządzeń Big Disk Extreme, wzbogacona została o nowy model dysponujący pojemnością 500 GB, pamięcią cache 8 MB i prędkością obrotową talerzy 7200 obr/min. Komunikację z komputerem zapewniają mu szybkie porty FireWire 800 oraz FireWire 400. Oczywiście próg 500 GB nie jest dla LaCie przeszkodą, czego dowodem może być chociażby dostępny już od jakiegoś czasu dysk o pojemności 1 TB.

Obecnie wiadomo jedynie, iż nowy dysk LaCie ma kosztować 579 USD. Ceny nowych 'twardzieli' Hitachi i Fujitsu nie są jeszcze znane.

Więcej informacji:

Hitachi – http://www.hitachi.com

Fujitsu – http://www.fujitsu.com

LaCie – http://www.lacie.com


Zobacz również