3000 dolarów kieszonkowego za lukę w Firefoksie

Pewien uzdolniony dwunastolatek otrzymał pokaźne kieszonkowe. Chłopiec odkrył poważną lukę w przeglądarce Firefox i w zamian dostał nagrodę od Mozilli.

Jak donosi MercuryNews.com, dwunastoletni Alex Miller jest młodym poszukiwaczem błędów w oprogramowaniu. Gdy Mozilla ogłosiła, że za znalezienie krytycznej luki w przeglądarce Firefox oferuje nagrodę w wysokości 3 tysięcy dolarów chłopiec natychmiast przyjął wyzwanie.

W efekcie młodzieniec wzbogacił się o równowartość niecałych 9000 złotych i stał się słynny z powodu swojego dokonania. Za pierwszym podejściem Alex odnalazł jedynie mały błąd nie kwalifikujący się na nagrodę pieniężną.

Chłopiec nie poddał się i już 10 dni później odnalazł kolejną lukę. Tym razem dużo poważniejszą, związaną z wykorzystywaną przez program pamięcią. W wypowiedzi dla MercuryNews przedstawiciel Mozilla Labs podkreślił, że tego typu błędu nie odnalazłby przeciętny użytkownik. Odpowiedzialny za bezpieczeństwo oprogramowania Brandon Stern dodał, że obszarem, w którym dwunastolatek szukał luki zajmuje się stosunkowo mała ilość doświadczonych użytkowników poszukujących błędy.

Rodzice Alexa zgodzili się by przeznaczył on część pieniędzy na nowy komputer. Resztę umieszczą na koncie, gdzie - mają nadzieję - trafiać będą kolejne nagrody za wykryte przez ich uzdolnionego syna błędy w oprogramowaniu.