32 GB pamięci w telefonie komórkowym

Firma Samsung Electronics ogłosiła, że opracowała nowy układ NAND flash, pozwalający na produkcję kart pamięci 32 GB. Stanie się to możliwe poprzez umieszczenie na jednej karcie nawet 16 takich układów.

Samsung nie zebrał jeszcze żadnych zamówień na nowy, wykonany w technologii 50 nm chip. Korporacja zapowiada, że będzie on dostępny komercyjnie dopiero w drugiej połowie przyszłego roku. Nie ma więc jeszcze żadnych szczegółowych danych co do ewentualnych producentów, zainteresowanych układem.

Według przedstawicieli Samsunga, firma chciałaby na większą niż obecnie skalę wprowadzić karty pamięci, służące jako narzędzie do przechowywania danych, na przykład jako nośnik zastępujący twarde dyski w niektórych modelach komputerów przenośnych. Może być to możliwe, zwłaszcza, gdy spojrzy się na potencjalną pojemność kart opartych na nowych chipach. 32 GB karta pamięci przechowywać by mogła 8000 plików MP3 lub 20 filmów (w jakości zbliżonej do DVD). W ten sposób urządzenia podręczne i przenośne zyskują całkiem nowe, nieosiągalne dotychczas możliwości.