32 MB danych na dyskietce

Panasonic opracowała technologię pozwalającą zmagazynować 32 MB danych na konwencjonalnej dyskietce o pojemności 1,44 MB.

Firma Matsushita-Kotobuki Electronics Industries, lepiej znana światu pod nazwą Panasonic, opracowała technologię, która może przedłużyć życie wysłużonym dyskietkom pozwalając zapisać na nich maksymalnie 32 MB danych.

Możliwość zwiększenia pojemności konwencjonalnej dyskietki wiąże się z właściwościami nowej linii napędów SuperDisk, które gromadzą 240 MB danych na specjalnym kartridżu, a poza tym są w stanie tak sformatować HD 1,44 MB, aby zmieścić na niej 32 MB danych.

Zastosowana do tego celu technologia 'FD32MB' stworzona przez firmę Matsushita zwiększa gęstość każdej ścieżki na dyskietce oraz zmniejsza wielkość sektorów i ścieżek gdzie gromadzone są informacje. Zaś ilość ścieżek danych (data tracks) zwiększa się z konwencjonalnych 80 do 777.

Ale wraz ze zmniejszaniem ścieżek zwiększa się prawdopodobieństwo błędów podczas zapisu i odczytu. Zamiast ścieżek 187,5 mikronowych, nowa technologia reformatuje ścieżki dyskietek zaledwie do 18,8 mikrona czyli jednej milionowej metra.

Technologia FD32MB zostanie zastosowana we wszystkich napędach 240MB/120MB SuperDisk, które mają trafić do sklepów najprawdopodobniej w lipcu przyszłego roku.

www.panasonic.co.jp


Zobacz również