320 GB Hitachi dla notebooków

320 gigabajtów to pojemność największego z najnowszej serii dysków twardych firmy Hitachi o oznaczeniu Travelstar 5K320. Urządzenie przeznaczone jest przede wszystkim na rynek notebooków.

320 GB Hitachi dla notebooków

Hitachi 5K320

W ramach nowej serii na rynek trafią 2,5-calowe, zbudowane w oparciu o czwartą generację technologii prostopadłego zapisu danych (PMR, Perpendicular Magnetic Recording) HDD przeznaczone przede wszystkim na rynek komputerów przenośnych. Pozwalają na przechowanie od 80 do 320 GB danych i komunikują się przy wykorzystani interfejsu SATA II. Najpojemniejszy model wyposażony został w cztery głowice, dwa talerze obracające się z prędkością 5400 obrotów na minutę oraz 8-megabajtowy bufor.

Średni czas wyszukiwania to 12 milisekund, natomiast generowany podczas typowej pracy hałas jest rzędu 26 dB. Producent zwraca też uwagę na niewielki pobór mocy wynoszący podczas pracy (odczyt/zapis) 1,8 W. Warto również wspomnieć o obsłudze technologii Thermal Fly-height Control, opcjonalnym systemie szyfrowania danych BDC (Bulk Data Encryption) oraz możliwości wyboru dysków w wersjach EA (Enhanced-Availability) do pracy w trybie 24/7 (nie dotyczy 80-gigabajtowego modelu).

Niestety ceny urządzeń nie zostały podane. Dokładną informację na temat ich specyfikacji można znaleźć na stronie producenta. Warto wspomnieć, że Hitachi oferuje już 2,5-calowe dyski o pojemności 500 GB - w ramach serii 5k500.