321 Studios - drugi proces, druga przegrana

Firma 321 Studios, producent kontrowersyjnego programu do kopiowania płyt DVD - DVDXCopy - przegrała drugi z kolei proces, wytoczony jej przez wytwórnie filmowe. Richard Owen, sędzia Sądu Federalnego w Nowym Jorku, uznał, że działanie produkowanego przez 321 Studios programu narusza amerykańskie przepisy antypirackie.

Czwartkowy wyrok jest właściwie identyczny z orzeczeniem sądu sprzed tygodnia, zamykającym inną sprawę, również wytoczoną 321 Studios przez wytwórnie filmowe. W obu przypadkach sąd uznał, że DVDXCopy narusza obowiązującą w USA ustawę antypiracką DMCA (ponieważ program "obchodzi" stosowane na krążkach DVD zabezpieczenia CSS). Firmie nakazano wycofanie DVDXCopy ze sprzedaży.

Szefowie 321 Studios komentując nowy wyrok powtarzają swoje wcześniejsze opinie: ich zdaniem, oba wyroki są niesprawiedliwe (producent DVDXCopy będzie się od nich odwoływać). Firma znalazła również sposób, który umożliwia jej pozostawienie kontrowersyjnego programu na rynku - kilka dni temu zaprezentowała nową wersję aplikacji, z której usunięto kontrowersyjny kod (chodzi o moduł 'rippujący'), odpowiedzialny za dezaktywację zabezpieczeń. Program został za to przystosowany do współpracy z zewnętrznymi, dostępnymi za darmo w Internecie, ripperami.


Zobacz również