321 Studios - kolejny pozew

Amerykańska firma 321 Studios, producent kontrowersyjnego programu do kopiowania płyt DVD - DVDXCopy - została po raz kolejny pozwana do sądu. Tym razem pozew skierowali trzej producenci gier - Atari, Electronic Arts oraz Vivendi Universal Games - którzy twierdzą, że produkowany przez 321 Studios program GamesXCopy służy do nielegalnego kopiowania gier.

To pierwszy pozew przeciwko firmie, niezwiązany bezpośrednio z najbardziej kontrowersyjnym produktem firmy, czyli programem DVDXCopy. Przeciwko dystrybucji tego produktu protestowały m.in. amerykańskie koncerny filmowe (którym udało się w końcu doprowadzić do wydania zakazu sprzedaży DVDXCopy).

Zdaniem przedstawicieli firm, które złożyły najnowszy pozew, produkowany przez 321 Studios program GamesXCopy (służący do kopiowania gier) wyposażony jest w funkcje niezgodne z obowiązującym w USA prawem (chodzi o rozwiązania umożliwiające kopiowanie zabezpieczonych przed kopiowaniem płyt).

Ten pozew jest jednak odmienny od poprzednich, ponieważ w USA wykonywanie kopii zapasowej legalnie nabytego oprogramowania jest w pełni zgodne z prawem, zaś 321 Studios nie jest jedynym producentem na amerykańskim rynku, który oferuje służącego do tego oprogramowanie - firmie nie można więc zarzucić, że wspiera piratów. Dlatego też autorzy pozwu będą starali się dowieść, że w programie zastosowano rozwiązania niezgodne z obowiązującym w USA prawem "antypirackim" (podobną taktykę zastosowały studia filmowe w sprawie DVD X Copy).