35 rzeczy, które powinien wiedzieć każdy użytkownik komputera

Jak przyspieszyć połączenie szerokopasmowe? Zdiagnozować tajemnicze awarie? Przesyłać duże pliki przez Internet? Prędzej czy później zechcesz się tego dowiedzieć, a szczegółowe instrukcje dotyczące wykonywania tych i innych zadań znajdziesz w niniejszym artykule. Przygotowaliśmy dla Ciebie zestaw porad, które pozwolą ujarzmić Twój komputer.

Dowiedz się, co rzeczywiście robi Twój komputer

Menedżer zadań Windows przydaje się, kiedy chcesz sprawdzić, jakie programy działają w systemie, ale jest to tylko pierwszy etap. Aby uzyskać bardziej szczegółowe dane, potrzeba innego narzędzia. Najlepszym z nich jest Sysinternals Process Explorer (Microsoft przejął firmę Sysinternals w zeszłym roku).

Pobierz program tutaj. Nie wymaga on formalnej instalacji; po prostu rozpakuj archiwum i uruchom plik .exe. Program wyświetli aktywne procesy komputera, podobnie jak Menedżer zadań, ale lepiej opisane i zorganizowane.

Process Explorer dostarcza szczegółowych informacji o procesach działających w komputerze

Process Explorer dostarcza szczegółowych informacji o procesach działających w komputerze

Interpretacja danych pokazywanych przez Process Explorer jest dość łatwa (a zamykanie procesów działa prawie tak samo jak w Menedżerze zadań), ale poniżej podajemy kilka wskazówek, które pomogą Ci wykorzystać wszystkie możliwości tego narzędzia.

@ Dodaj do wyświetlanych danych przydatną kolumnę Handles (uchwyty). Uchwyty (termin wywodzący się z metodologii programowania) są dobrym miernikiem stopnia, w jakim dany proces wykorzystuje zasoby komputera. Kiedy brakuje zasobów, procesy używające wielu uchwytów są najlepszymi kandydatami do usunięcia. Aby dodać kolumnę, kliknij prawym przyciskiem myszy obszar nagłówków kolumn i wybierz polecenie Select Columns. Kliknij zakładkę Process Performance i zaznacz pole wyboru Handle Count.

@ Zauważ, że uchwyty mogą być również tworzone dla nośników pamięciowych takich jak stacje CD-ROM, co może powodować błędy w momencie wyjmowania nośnika. Jeśli nie możesz bezpiecznie wyjąć dysku lub karty pamięci, użyj menu Find i wyszukaj literę dysku wraz z dwukropkiem (na przykład E:), aby bezpośrednio usunąć odpowiedni proces.

@ Zamiast od razu usuwać proces, możesz go wstrzymać (kliknij nazwę procesu prawym przyciskiem myszy, aby zobaczyć opcję Suspend). Może to być przydatne w przypadku programu, który wyrwał się spod kontroli i utknął w nieskończonej pętli.

@ Chcesz sprawdzić informacje o programie, aby dowiedzieć się, czy stanowi on zagrożenie dla komputera? Otwórz program, a następnie przełącz się do Process Explorera. W prawym górnym rogu okna znajduje się ikona celu (koncentryczne koła). Kliknij tę ikonę i przeciągnij ją na program, który chcesz zidentyfikować; Process Explorer wyróżni odpowiedni proces.

Upewnij się, że nagrana płyta DVD będzie prawidłowo się odtwarzać

Istnieje aż siedem standardowych formatów zapisywalnych dysków DVD, więc czasem trudno stwierdzić, czy nagrany na płytę film rzeczywiście odtworzy się w domowym DVD. Listę nośników zgodnych z Twoim odtwarzaczem DVD możesz znaleźć w witrynie VideoHelp.com, wyszukując markę i model odtwarzacza.