359 błędów w jądrze systemu Android

Firma Coverity przeprowadziła audyt bezpieczeństwa mobilnego OS-u Android. W jądrze systemu wykryto 359 błędów, z których 88 określono jako poważne. Usterki w kodzie pozwalają na zdalny dostęp do telefonu. Prowadzą m.in. do utraty danych i niestabilności systemu.

Raport "Coverity Scan 2010 Open Source Integrity Report" nie był w tym roku zbyt łaskawy dla Google Android 2.2.

W linuksowym jądrze, z którego korzysta Android, badacze wykryli ponad 350 błędów. Co więcej, jedną czwartą z nich określono jako "poważne". Na razie, o nich samych, niewiele można powiedzieć. Coverity wstrzymało się z publikacją listy bugów do stycznia 2011 r., by dać Google szansę na wprowadzenie poprawek.

Zobacz również:

  • Linux obchodzi 30. urodziny!

W raporcie, pracownicy firmy przestudiowali 61 milionów linii kodu w 291 ważnych projektach open source, włączając w to projekty Apache, Linux, PHP i Samba. Liczba błędów w jądrze o nazwie kodowej Froyo (Linux 2.6.32) jest dość duża, ale Coverity sądzi, że sytuacja w innych mobilnych OS-ach może być podobna.

Popularność systemu Android 2.2 wciąż rośnie. Według badań firmy Good Technology, Google OS dominuje w amerykańskich rynku smartfonów. W trzecim kwartale 2010 r. nawet 44% kupowanych smartfonów korzystało z systemu operacyjnego Android. Dla porównania, w II kwartale 2010 r. nowoczesne telefony z tym systemem kupowało tylko 33% użytkowników.