36 calowe widokówki

Rozwój technologii związanych z produkcją płaskich ekranów zachwiał pozycją telewizorów. Do testu wybraliśmy trzy flagowe modele: Sony KV-36FS70K, Panasonica TX-36PB50 i Philipsa 36PW9765.

Rozwój technologii związanych z produkcją płaskich ekranów zachwiał pozycją telewizorów. Okazało się jednak, że miłośnicy prostopadłościennych obudów mogą spać spokojnie - trzymają się mocno.

Przetestowane przez nas odbiorniki należą do telewizyjnej arystokracji zarówno ze względu na wielkość (przekątna 36 cali), jak i na jakość obrazu uzyskanego za pomocą najnowszych technologii. Do testu wybraliśmy trzy flagowe modele: Sony KV-36FS70K, Panasonica TX-36PB50 i Philipsa 36PW9765. Wyposażone w płaskie lampy kineskopowe pracujące z częstotliwością 100 Hz, telewizory te zapewniają naturalny niemęczący oczu obraz. Jego jakość sprawdzaliśmy za pomocą płyty testowej Kalibrator. Na początku optymalizowaliśmy parametry testowanych modeli poprzez ustawienie regulatorów w tak zwanej pozycji zerowej. Następnie za pomocą kontrolnej tablicy ustawiliśmy jaskrawość i kontrast. Na tak przygotowanym odbiorniku oglądaliśmy tablice dostępne na "Kalibratorze", pozwalające określić nieprawidłowości w geometrii obrazu, czystości kolorów i ostrości. Mogliśmy również określić stopień zniekształceń zbieżności i wpływ na obraz efektu pompowania. Na zakończenie oglądaliśmy wyróżniający się jakością obrazu film z płyty DVD.

SONY KV-36FS70K

Sony KV-36FS70K

Sony KV-36FS70K

Minęło już półtora roku od wprowadzenia przez japońskiego producenta do najlepszych swoich telewizorów z serii Wega układu podwajania linii obrazowych zwany DRC MF.

W 36-calowym telewizorze zastosowano także kineskop FD Trinitron współpracujący z cyfrowym filtrem grzebieniowym, który redukuje zakłócenia, powstające w wyniku bezpośredniego styku dwóch pól o kontrastowych kolorach. Sony jest wyposażony w pamięć 100 programów i dwa tunery TV oraz bardzo rozbudowaną funkcję PIP. Umożliwia ona zatrzymanie obrazu (stop-klatka) oraz przeglądanie telegazety. Odbiornik ten jako jedyny ma precyzyjny układ strojenia geometrii obrazu, który daje gwarancję jego prawidłowego ustawienia bez względu na rodzaj źródła dostarczającego sygnał wideo. Jest to szczególnie przydatne w sytuacji, gdy wykorzystujemy złącze RGB zarówno do tunera cyfrowego, odtwarzacza DVD, jak i konsoli do gier. W porównaniu z konkurencją Sony miał dość ubogie wyposażenie audio. Podwójna fonia NICAM i A2 wspomagana jest graficznym korektorem dźwięku i prostym układem DSP, umożliwiającym uprzestrzennienie audycji stereofonicznych. Wzmacniacz współpracuje z wewnętrznymi głośnikami, zapewniając moc 2 x 30 W. Wszystkie funkcje telewizora możemy obsłużyć wygodnym dynamicznym menu.