365 dni Opery Turbo: 5,2 mln użytkowników, Polacy na szóstym miejscu

"Ponad 5,2 mln użytkowników skorzystało z naszej kompresji podczas surfowania w sieci" - podała firma Opera Software z okazji pierwszych urodzin usługi. Opera Turbo pojawiła się w przeglądarce we wrześniu ubiegłego roku. Technologia, która dostępna jest w wersji Opery na komputery i smartfony, kompresuje dane na stronach zmniejsząc je o 80%. Dzięki temu, strony otwierają się szybciej i pobierają mniej transferu.

Opera poinformowała, że w ostatnim roku z pomocą Opery Turbo obejrzano więcej niż 25,8 miliardów skompresowanych stron. Gdyby dane te były pobrane bez kompresji, ich wielkość byłaby równa całym zasobom Wikipedi pomnożonym przez 319. Było to 1620 terabajtów skompresowanych danych.

Powołując się na własne badania, Opera twierdzi, że jeden na dziesięciu użytkowników korzystało z tej funkcji w celu szybszego przeglądania stron na wolnym łączu internetowym.

Twórcy przeglądarki podali stystykę, z której wynika, że usługa Opera Turbo była najbardziej popularna w Rosji, na Ukrainie i w Indiach. Polska znalazła się na szóstym miejscu wśród państw, których obywatele najchętniej korzystają z tej technologii kompresji. Jesteśmy też na 4. miejscu wśród państw, które użyły Opery Turbo do kompresji największej liczby stron.

Przed wypuszczeniem Opery Turbo, oczekiwaliśmy, że będzie to technologia, z której skorzystają głównie użytkownicy połączeń dial-up i limitowanych łącz szerokopasmowych - powiedział Lars Boilesen, prezes Opera Software - Jesteśmy zachwyceni, widząc, że Opera Turbo pomaga użytkownikom na całym świecie. To wielka satysfakcja, że nasz produkt pozwala Wam przeglądać strony szybciej i oszczędzać pieniądze.

Jeśli nie jesteś w temacie:

Opera Turbo to system kompresji danych, poprawiający wydajność przeglądania stron przy połączeniu o niskiej przepływności. Możesz z niej korzystać, pobierając przeglądarkę Opera 10.62 z serwisu Programy IDG.pl. W naszym dziale download znajdziesz również testową wersję Opera 10.70 beta 9036.