37 mld dolarów dla Billa Gatesa!

Charytatywna fundacja Billa Gatesa zostanie zasilona niebagatelną kwotą prawie 37 mld dolarów. Wielkim filantropem okazał się nie kto inny, jak Warren Buffett, drugi najbogatszy człowiek na świecie. Wartość darowizny stanowić będzie 80% jego majątku.

Będzie to największa jednorazowa wpłata na cele dobroczynne w historii Stanów Zjednoczonych. Decyzja Buffetta została ogłoszona niedługo po tym, jak Bill Gates współzałożyciel i wieloletni szef Microsoftu, aktualnie pełniący w nim funkcję Głównego Architekta Oprogramowania, zdecydował, że w lipcu 2008 r. wycofa się z codziennej pracy w korporacji i poświęci działalności charytatywnej (pisaliśmy o tym w artykule "Gates się wycofuje").

Warren Buffett swojego majątku dorobił się grając na giełdzie. Pierwsze pieniądze (kilkaset dolarów) zainwestował w akcje Coca-Coli. To na nich dorobił się swojego majątku. Dzisiaj Buffett kontroluje większościowy pakiet wyceniango na 74,4 miliarda dolarów koncernu ubezpieczeniowego i inwestycyjnego Berkshire Hathaway. Za pośrednictwem tej firmy jest w posiadaniu 12,1% akcji American Express, 8,3% The Coca-Cola Company, 18,1% The Washington Post Company, 9,5% koncernu Gillette.