3D bez okularów na notebooku Toshiby

Koncern Toshiba zaprezentował model notebooka, na którym można oglądać obraz stereoskopowy bez potrzeby korzystania ze specjalnych okularów.

Ekran i kamera Toshiba Qosmio F750 (źródło: pcpro.co.uk)

Ekran komputera to matryca soczewkowa/dwuwypukła (źródło: pcpro.co.uk)

Polecamy:

Więcej informacji:

Notebooki 3D są już od pewnego czasu dostępne w szerokiej sprzedaży - jednym z pierwszych takich komputerów był sprzęt Toshiba Satellite A665, który trafił na półki sklepów w 2010 r.

W skład pierwszej generacji notebooków 3D (o telewizorach 3D nie wspominając) wchodzą maszyny, które nakładają na użytkownika konieczność korzystania ze specjalnych okularów, pozwalających cieszyć się trzema wymiarami wyświetlanego wideo. Zwykle są to okulary z aktywną migawką - na ekranie wyświetlane są bardzo szybko naprzemiennie dwie wersje jednego obrazu - osobna dla lewego i prawego oka. Specjalny sterownik sprzęga częstotliwość wyświetlania obrazu przez ekran z zasłanianiem poszczególnych szkieł w okularach.

Notebook Toshiba Qosmio F750 reprezentuje kolejną generację maszyn z segmentu "3D". Korzystając z niego nie trzeba zakładać okularów. Jest to zasługą zastosowania w notebooku specjalnego rodzaju ekranu. Mowa o matrycy dwuwypukłej/soczewkowej (ang. lenticular), wyświetlającej dwa różne obrazy dla lewego i prawego oka widza. Ta technologia sama w sobie nie jest nowa ale warto zwrócić uwagę na innowacyjność jej implementacji.

Notebook wyposażony jest w kamerę HD, która śledzi ruchy gałek ocznych użytkownika i uzyskane informacje "wysyła" do poszczególnych części wyświetlacza. Jest to nic innego jak przykład okulografii (eye-tracking) czyli badania aktywności wzrokowej człowieka.

Optymalna pozycja użytkownika przed komputerem to oddalenie o ok. 60 cm od ekranu. W ten sposób zapewniamy systemowi śledzenia ruchu gałek ocznych najlepsze warunki pracy i możemy się spodziewać najlepszych rezultatów w zakresie wyświetlania 3D.

Notebook do gier

Qosmio F750 nie jest pierwszym notebookiem, na którym można podziwiać obraz w trójwymiarze bez okularów. Testy tej technologii trwały od lat - Toshiba już w 2002 r. pokazywała na targach komputerowych notebook z trójwymiarowym wyświetlaczem LCD (sprzęt ten działał jednak w oparciu o konwersję zwykłego obrazu na trójwymiarowy). Nowość również jest do tego zdolna, ale daje to gorsze rezultaty niż w wypadku "natywnego" trójwymiaru.

Komputer charakteryzuje się wyświetlaczem o przekątnej 15,6 cala, czytnikiem płyt Blu-ray XL i wbudowanymi głośnikami Harman Kardon. Notebook skierowany jest do komputerowych graczy, dlatego będzie wyposażony w mocne podzespoły, m.in. procesory Intel Core i7 i karty graficzne Nvidia GeForce GT 540M z 2 GB pamięci wideo.

Qosmio może jednocześnie wyświetlać obraz 2D i 3D (np. w jednym oknie oglądamy film, w drugim sprawdzamy pocztę e-mail).

Szacowana cena komputera w podanej wyżej konfiguracji to ok. 1440 euro.