3D bez okularów od Toshiby

Toshiba opracowała technologię umożliwiającą oglądanie filmów 3D bez konieczności używania specjalnych okularów. Wszystko za sprawą specjalnego filtra. Pierwsze urządzenia tego typu zostaną zaprezentowane już w przyszłym tygodniu.

Telewizory umożliwiające oglądanie materiałów w 3D zaczęły się pojawiać na rynku mniej więcej rok temu. Niestety wszystkie dotychczas zaprezentowane rozwiązania wymagają od użytkowników założenia specjalnych okularów. Zazwyczaj nie są one zbyt wygodne, nie wspominając nawet o walorach estetycznych tego typu akcesoriów.

Toshiba pochwaliła się, że skończyła pracę nad telewizorem, w którym trójwymiarowe materiały można oglądać bez specjalnych okularów. Firma zdradzi szczegóły swojego projektu na początku przyszłego tygodnia. Pierwsze dokładne informacje mają się pojawić w poniedziałek. Telewizory natomiast będą zaprezentowane już w najbliższy wtorek na imprezie Ceatec IT w miejscowości Chiba koło Tokio.

Zobacz również:

  • Najlepsze dyski przenośne 2021 [Ranking]
  • NASA zabiera chętnych w podróż po Marsie

Najprawdopodobniej technologia Toshiby będzie polegać na umieszczeniu specjalnego filtra na ekranie telewizora. Dzięki niemu każde oko będzie odbierać nieznacznie różniący się obraz dający w rezultacie efekt 3D.

Takie rozwiązania były już prezentowane m.in. na niemieckich targach CEBIT. Ekran z 3D bez okularów zaprezentowała tam m.in. firma Sunny Ocean. Materiał z targów o działaniu tego typu rozwiązań można zobaczyć poniżej.

Aktualizacja (5.10.2010): Toshiba zaprezentowała już telewizory z opisywaną wyżej technologią. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule - Regza GL1 i 12GL1 - pierwsze telewizory z 3D bez okularów.