3D jak żywe


Okulary migawkowe

3D jak żywe
Okulary migawkowe (tzw. shutterglasses) to najtańsze z urządzeń umożliwiających obejrzenie trójwymiarowych obrazów na standardowym monitorze. Zasada działania takich okularów jest prosta: zamiast soczewek mają powierzchnie pokryte ciekłymi kryształami, które mogą zasłaniać to jedno, to drugie oko. Synchronizując zasłanianie oczu z obrazem wyświetlanym na monitorze, otrzymujemy, przy odpowiedniej częstotliwości całej operacji (przynajmniej 60 Hz), bardzo realne wrażenie trójwymiarowości. Okulary migawkowe można kupić już za 285 zł, warto jednak wybrać nieco droższą wersję bezprzewodową, która zapewnia znacznie większy komfort pracy i zabawy. Okulary podłączamy, za pomocą specjalnej przejściówki, między kartą graficzną a monitorem. Same okulary jednak nie wystarczą. Konieczne jest zainstalowanie specjalnych, dodatkowych sterowników karty graficznej, udostępnianych np. przez firmę nVidia, które są odpowiedzialne za wyświetlanie na monitorze dwóch obrazów generowanych dla różnych punktów widzenia, a zadaniem okularów 3D jest już tylko naprzemienne zasłanianie oczu użytkownika, zsynchronizowane z wyświetlaniem obrazów. Jak w praktyce sprawdzają się okulary migawkowe? Jeśli chcesz używać ich do wzmocnienia wrażeń z ulubionej gry, sprawdź najpierw, czy silnik graficzny gry wytrzyma próbę prawdziwie trójwymiarowego obrazu. Twórcy gier stosują różne sztuczki, które poprawiają wygląd grafiki na zwykłym monitorze, ale wyglądają fatalnie, gdy mamy do czynienia z naprawdę trójwymiarowym obrazem. W sceneriach 3D pojawiają się często elementy dwuwymiarowe, np. efekty świetlne, ogień, dym, cienie postaci, które w obrazie stereograficznym znajdują się w nieprawidłowej odległości od obserwatora. Niektóre trójwymiarowe obiekty rozmieszczone są w dziwaczny sposób, a napisy często stają się nieczytelne po założeniu okularów 3D. Nie musisz kupować okularów, aby przekonać się o jakości grafiki w grze:

sterowniki 3D stereo (np. te publikowane przez NVIDIĘ) umożliwiają generowanie obrazu 3D dla zwykłych okularów czerwono-niebieskich. Jeśli sprawdziłeś, że twoja ulubiona gra poprawnie wyświetla obraz stereograficzny, naprawdę warto użyć okularów migawkowych. Świat gier stanie się niesłychanie realny!

Informacjehttp://www.servodata.com.pl

Cena 285 zł (wersja przewodowa), 428 zł (wersja bezprzew.)

Gogle VR monitor wirtualny HMD SVGA 3D

3D jak żywe
Zakładane na głowę hełmy i gogle, mające w założeniu przenieść użytkownika do wirtualnego świata, to wciąż melodia przyszłości. Produkty tego typu istnieją od dawna, są to jednak ciągle urządzenia ciężkie, o niskiej rozdzielczości i słabej jakości obrazu. Zaawansowane hełmy VR (tzw. HMD, Head Mounted Display) nie tylko wyświetlają trójwymiarowy obraz, ale mogą również odczytywać ruchy głowy i np. odpowiednio obracać wyświetlaną scenerię. Przetestowaliśmy jeden z bardziej przystępnych cenowo modeli gogli 3D, mylnie nazywany monitorem wirtualnym, który wyświetla trójwymiarowy obraz, a dodatkowo wyposażony jest w stereofoniczne słuchawki, nadaje się więc nie tylko do zastosowań medycznych i inżynierskich, ale też np. do gier.

Po założeniu takiego urządzenia wyglądasz, nie przymierzając, jak bohater Kosiarza umysłów, ale do pełnego zanurzenia w wirtualnym świecie jeszcze daleko. Korzystanie z okularów wymaga pewnego treningu, a użytkownik musi przyzwyczaić się do nietypowych warunków pracy. Wyświetlany obraz ma rozdzielczość 800x600 pikseli, a jego jasność i kontrast prezentują się zupełnie dobrze. Zapomnij jednak o czytaniu drobnych napisów - gogle 3D służą wyłącznie do oglądania grafiki... Po oswojeniu się z urządzeniem wrażenie przebywania w "innym świecie" jest rzeczywiście silne, jednak czas pracy z goglami - ograniczony. Już po godzinie będziesz zmęczony - korzystanie z tego typu urządzeń wymaga robienia częstych przerw.

Informacjehttp://www.servodata.com.pl

Cena 5200 zł

3D Master Kit

W chwili ukazanie się tego wydania PC Worlda w sklepach powinien być już dostępny 3D Master Kit - świetny pakiet przeznaczony dla wszystkich zainteresowanych stereogramami. W pudełku z programem znajdziesz również doskonałą, grubą instrukcję wprowadzającą w świat trójwymiarowej fotografii, specjalne urządzenie do oglądania, wiele gotowych przykładów, a także - dla fotografów - specjalną szynę z podziałką, ułatwiającą wykonywanie zdjęć stereoskopowych za pomocą tradycyjnego aparatu fotograficznego i standardowego statywu.

Oprogramowanie, które znajdziesz w pakiecie 3D Master Kit, to MrTwister, aplikacja służąca do tworzenia stereogramów. Za jej pomocą przygotujesz anaglify, pary obrazów do oglądania metodą krzyżoglądu, a także stereogramy, które można obejrzeć za pomocą okularów migawkowych. Trzeba jednak przyznać, że generowanie niektórych stereogramów może trwać dość długo.

Unikatową funkcją programu jest tworzenie tzw. obrazów lentikularnych. W pudełku z 3D Master Kit znajdziesz zestaw specjalnych folii, umożliwiających przygotowanie trójwymiarowych zdjęć, które można oglądać bez żadnych dodatkowych przyrządów. Folie pokryte są równoległymi, drobnymi wybrzuszeniami, działającymi jak pryzmaty, dostarczające do każdego oka inny obraz. W pudełku z programem znajdziesz trzy przykładowe folie o liniaturze 60 lpi. Wystarczy przygotować sekwencję zdjęć, przesłać do programu, wydrukować i umieścić pod folią. 3D Master Kit to dość drogi produkt i przeznaczony raczej dla pasjonatów. Jeśli jednak chciałbyś na poważnie zająć się tworzeniem stereogramów, jest to wydatek opłacalny, zwłaszcza, jeśli chciałbyś tworzyć obrazy lentikularne.

Informacjehttp://www.3d.nowemedia.pl

Cena 495 zł

Podsumowanie

W Internecie znaleźć można wiele stron poświęconych stereogramom i tworzeniu trójwymiarowych obrazów wraz z bardzo bogatymi galeriami zdjęć: anaglifów, par do krzyżoglądu i prostoglądu. Oto kilka najciekawszych witryn:

http://www.stereoscopy.com

http://www.3djournal.com

http://www.3d-web.com

http://www.stereos.com.pl

http://www.3d.nowemedia.pl