3D jak żywe
-
- Paweł Brągoszewski,
- 01.03.2004
Grafika 3D na ekranie monitora daje tylko złudzenie trójwymiarowości. Prawdziwy trzeci wymiar uzyskasz dopiero za pomocą nietypowych technik i specjalnych urządzeń.
Grafika 3D na ekranie monitora daje tylko złudzenie trójwymiarowości. Prawdziwy trzeci wymiar uzyskasz dopiero za pomocą nietypowych technik i specjalnych urządzeń.
Różnorodne metody generowania obrazów dające złudzenie trzeciego wymiaru są znane od ponad 100 lat. Jednak dopiero od niedawna można rozkoszować się prawdziwie trójwymiarową, wysokiej jakości grafiką na ekranach zwykłych komputerów. Wielu czytelników pamięta zapewne czasy trójwymiarowych pokazów kinowych i specjalnych czerwono-niebieskich okularów. Za ich pomocą również dziś możesz oglądać stereograficzną grafikę w najnowszych grach. Znacznie lepsze efekty uzyskasz jednak za pomocą okularów migawkowych (obecnie kosztują niecałe 300 zł). Wciąż pojawiają się nowe techniki generowania obrazów dających wrażenie zanurzenia w wirtualnym świecie - pisze o nich Jarek Chrostowski w artykule "Nowe oblicza wizualizacji". My zajmiemy się tworzeniem stereograficznych (generowanych oddzielnie dla każdego oka, dających złudzenie trójwymiarowości) obrazów za pomocą zwykłego PCi mało kosztownych dodatków.
W tym miejscu należy wspomnieć o jeszcze jednym aspekcie. Większość opisanych tu metod wymaga treningu i wiąże się z przyzwyczajeniem wzroku do bardzo nietypowych warunków. Długotrwała zabawa ze stereogramami nie powinna męczyć oczu bardziej, niż zwykła praca przy monitorze.
Urządzenia takie, jak okulary migawkowe, a nawet niektóre zaawansowane gogle 3D, działają przy stosunkowo niskiej częstotliwości odświeżania. Efekt migotania jest nie tylko męczący, ale w skrajnych przypadkach może też powodować poważne schorzenia.
Wystarczy poćwiczyć
Jeśli poświęcisz trochę czasu i poćwiczysz swój wzrok, będziesz w stanie oglądać trójwymiarowe obrazy bez pomocy dodatkowych przyrządów. Wystarczy, że umieścisz obok siebie odpowiednio przygotowane dwa zdjęcia (dla lewego i prawego oka) i spojrzysz na nie w specjalny sposób. Nie zrażaj się, jeśli efekty nie będą widoczne od razu. Na wielu stronach internetowych możesz znaleźć pary zdjęć przeznaczone do oglądania za pomocą tzw. krzyżoglądu i prostoglądu, sporą kolekcję możesz znaleźć także na naszym krążku CD.
Krzyżogląd
Prostogląd
Ten sposób oglądania trójwymiarowych obrazków jest podobny do poprzedniego. Tym razem jednak przenieś wzrok na parę obrazków i popatrz na jakiś odległy obiekt (np. za oknem). Możesz także przybliżyć oczy do obrazków, a później oddalać twarz, nie zmieniając ustawienia oczu. Ten sposób patrzenia przypomina metodę oglądania popularnych "magicznych obrazków", na których pośród bezładnej mozaiki nagle pojawia się trójwymiarowy kształt. Pary obrazów do oglądania za pomocą prostoglądu często oznaczane są symbolem dwóch równoległych strzałek.
Program do tworzenia anaglifów

Kolejny anaglif, tym razem przykład stereoskopowej makrofotografii.
Jak wykonać zdjęcia, z których powstanie trójwymiarowy obraz? Sfotografuj scenę, a następnie wykonaj drugie zdjęcie, przesuwając aparat w poziomie, w prawo o ok. 6,5 cm (tyle wynosi średnio odległość między źrenicami człowieka). Pobierz te dwa zdjęcia z aparatu i zapisz na twardym dysku.

// lewy - pierwsze zdjęcie o wymiarach n x m
// prawy - drugie zdjęcie o wymiarach n x m
// wynik - wynikowy trójwymiarowy obrazek
// czerwony, zielony, niebieski - składowe RGB
// każdego piksela obrazków
for i:=1 to n do
for j:=1 to m do
begin
wynik[i,j].zielony:= lewy[i,j].zielony;
wynik[i,j].niebieski:= lewy[i,j].niebieski;
wynik[i,j].czerwony:= prawy[i,j].czerwony;
end;
Jak widać, tworzenie anaglifów nie jest skomplikowaną operacją. Na naszym krążku znajdziesz dodatkowe programy służące do tworzenia anaglifów ze zdjęć, a także do rendrerowania anaglifów na postawie scen 3D.
<hr size=1 noshade>Pierwsze stereogramy

Przykład anaglifu - do jego obejrzenia użyj okularów czerwono-niebieskich.
Taka tematyka często pojawiała się we wczesnych stereogramach...